Do czego służy pompa cyrkulacyjna?
Pompa do cyrkulacji, pompa do wody pitnej, cwu, co... Można się w tym łatwo pogubić. Jeśli te hasła i skróty są Ci obce, przeczytaj poniższy artykuł. Postaramy się rozwiać w nim wszystkie Twoje wątpliwości. Dowiesz się nie tylko tego, co kryje się pod owymi skrótami, czym jest i do czego służy pompa cyrkulacyjna, ale również czym różni się pompa CO od pompy obiegowej oraz jakie zalety mają te rozwiązania.
Pompa do cyrkulacji – co to jest i do czego służy?
Pompa cyrkulacyjna jest urządzeniem odpowiedzialnym za zapewnienie ciągłego obiegu wody. W instalacjach domowych zapewnia przepływ wody w grzejnikach, ale możliwe jest również inne jej zastosowanie. Pompa do cyrkulacji może także umożliwiać dostęp do wody o stałej temperaturze, niezależnie od punktu czerpalnego, od razu pod odkręceniu kranu.
CWU a CO – co to jest?
CWU (C.W.U, cwu, c.w.u.) to skrót oznaczający ciepłą wodę użytkową. Odnosi się do instalacji odpowiedzialnej za podgrzewanie wody, której używasz np. podczas mycia naczyń czy kąpieli. Z kolei CO (C.O., co, c.o.) to skrót, który oznacza centralne ogrzewanie.
Co to jest pompa CWU i czym różni się od pompy CO?
Istnieją zatem dwa odrębne urządzenia cyrkulacyjne – pompa CO i CW. Odpowiednio dopasowana pompa cyrkulacyjna do CWU zapewnia stałą temperaturę wody oraz właściwe ciśnienie w każdym punkcie instalacji. Z kolei pompa CO, zwana również pompą cyrkulacyjną CO lub pompą obiegową, zapewnia prawidłowe działanie instalacji grzewczej oraz ciepło w budynku.
W jakich instalacjach wykorzystywane są pompy do cyrkulacji ciepłej wody?
Pompy cyrkulacyjne do wody stosuje się w instalacjach hydraulicznych. Umożliwiają ciągły obieg wody o stałej temperaturze między urządzeniem, które podgrzewa wodę (np. kotłem gazowym), a punktem poboru wody, np. baterią wannową, umywalkową, zlewozmywakową czy natryskową.
Kiedy potrzebna jest cyrkulacja CWU?
Gdy odkręcasz ciepłą wodę w kranie, zazwyczaj w pierwszej kolejności zlatuje z rur zimna woda z rur. Musisz więc chwilę odczekać, by popłynęła woda o pożądanej przez Ciebie temperaturze. Im dalej oddalone od zbiornika są punkty poboru c.w.u., zwane również CWU lub cwu, czyli ciepłej wody użytkowej, tym dłuższy jest czas oczekiwania na ciepłą wodę. By go zredukować, potrzebna jest cyrkulacja, którą umożliwia pompa cyrkulacyjna. Cyrkulacja jest zbędna, jeśli w domu znajdują się przepływowe, gazowe bądź elektryczne, podgrzewacze wody przy punktach poboru lub w niewielkiej odległości od nich.
W jakich instalacjach stosowane są pompy CO?
Pompy CO (pompy obiegowe) wykorzystywane są w systemach grzewczych i chłodniczych.
Kiedy potrzebna jest cyrkulacja CO?
Pompa CO, czyli pompa obiegowa, to rozwiązanie stosowane, by uniknąć konieczności:
- umiejscawiania kotła niżej, niż grzejniki
- doboru rur o dość dużej średnicy
- rozmieszczania rur w taki sposób, by ograniczyć opory przepływu
Tego rodzaju ograniczenia wymuszały instalacje starszego typu. Cała instalacja musiała mieć specyficzny rozkład i budowę. Pompy CO niwelują takie problemy jak nierównomierne rozprowadzanie ciepła czy słabe grzanie. Nawet w przypadku błędnego czy niestarannego projektu instalacji, dzięki pompie obiegowej cały proces przebiega wysoce efektywnie. Ponadto rozwiązuje problem mniejszej przepustowości rur na skutek zarośnięcia kamieniem, typowy dla starszych instalacji.
W obecnie wykorzystywanych instalacjach CO wykorzystywane są sprawniejsze kotły, a także rury i grzejniki, które mają małą pojemność. Ponieważ w tych okolicznościach obiegu wody nie umożliwi grawitacja, wymagana jest do tego celu instalacja pompy.
Zalety pompy cyrkulacyjnej – czy cyrkulacja się opłaca?
Ciepła woda, która płynie z kranu od razu po odkręceniu, jest kuszącą wizją. Cyrkulacja C.W.U. jest bardzo wygodna dla domowników. Pompa CWU ponadto zmniejsza marnowanie wody, tym samym obniża rachunki za wodę oraz ścieki.
Również w przypadku stosowania pompy obiegowej większa wydajność wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania. Ponadto temperaturę w każdym pomieszczeniu można łatwo wyregulować, a grzejniki, tym samym pomieszczenia, nagrzewają się znacznie szybciej. Z technicznego punktu widzenia takie rozwiązanie nie wymaga planowania grzejników w pionie, pozwala natomiast na większą elastyczność w rozbudowie systemu grzewczego, a także użycie nowoczesnych zaworów termostatycznych.;
Szeroki wybór pomp cyrkulacyjnych, grup pompowych oraz niezbędnych do nich akcesoriów znajdziesz na stronie Bricoman.
Validate your login