Do czego służy kompresor?
Pompowanie kół, zasilanie narzędzi (np. pistoletów do malowania), odkurzanie powierzchni. To tylko wybrane możliwości jednego z najpopularniejszych rodzajów sprężarek – kompresora. Do czego jeszcze może przydać się to sprytne urządzenie? Sprawdź!
Sprężarka – kompresor? Podstawowe różnice
Szukając odpowiedniego kompresora, na pewno spotkasz się z określaniem tego urządzenia mianem sprężarki. Czy to poprawne uproszczenie? Nie do końca.
Warto wiedzieć, że sprężarki nie zawsze są kompresorami. Na rynku dostępne są modele tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe – różniące się głównym mechanizmem przepływu powietrza. Sprężarki pełnią często funkcję uzupełniającą względem innych urządzeń, tworząc złożone systemy np. z chłodziarkami czy turbinami.
Kompresor to natomiast – obok wentylatorów i dmuchaw – jeden z rodzajów sprężarek. Ma zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. w branży motoryzacyjnej. Na rynku dostępne są wydajne kompresory olejowe i mniej zaawansowane małe kompresory powietrza bezolejowe.
Różnica pomiędzy urządzeniami olejowymi a bezolejowymi polega na funkcjonowaniu ich elementów, a w szczególności tłoka. Kompresor olejowy pobiera olej, natomiast bezolejowy – nie zaciera się i nie ulega zniszczeniu, gdy pracuje bez oleju. Jeśli szukasz rozwiązania do garażu, prosty kompresor bezolejowy – np. kompresor powietrza Stanley – powinien zdać egzamin. Rozglądasz się za urządzeniem bardziej zaawansowanym? Postaw na kompresor olejowy, np. model Vertex. Sprężarka tego typu zapewnia dużą moc działania i ciągłość pracy.
Do czego służy kompresor powietrza?
Kompresory powietrzne to urządzenia, które mają wielorakie zastosowanie – od przemysłu, przez warsztaty, szpitale, gabinety dentystyczne, aż po codzienne prace w garażu.
Oto możliwości urządzeń na przykładzie popularnych modeli tłokowych:
- Pompowanie. Mały kompresor o ciśnieniu do maks. 8 barów i wydajności do 200 l/min to urządzenie, dzięki któremu szybko napompujesz opony, zabawki, piłki, baseny i inne elementy dmuchane.
- Czyszczenie. Nawet małe i dość tanie kompresory są w stanie dokładnie przedmuchać maszyny po pracy, a także odkurzyć powierzchnię w garażu czy magazynie.
- Zasilanie narzędzi. Kompresor elektryczny to także źródło zasilania narzędzi pneumatycznych, które do działania wykorzystują siłę sprężonego powietrza. Podłączysz do niego m.in. wiertarkę czy szlifierkę.
- Malowanie. Mocniejsze urządzenia przydadzą się w przypadku prac lakierniczych. Podłącz do kompresora pistolet do malowania i uzyskaj narzędzie do malowania karoserii, ścian w domu czy elewacji. Mniej wydajne jednostki, np. kompresor dwutłokowy 24 l, wykorzystywane są także do drobnych i precyzyjnych prac malarskich.
- Szlifowanie. Podłączając do kompresora szlifierkę, uzyskujesz wydajne narzędzie, które zasilane jest sprężonym powietrzem. Z takim sprzętem obróbka powierzchni nie stanowi żadnego problemu.
- Piaskowanie. Ten proces technologiczny pozwala oczyścić powierzchnię z zanieczyszczeń czy korozji i przygotować ją do dalszego malowania. Kompresor 24 czy 50 litrów może okazać się w tym przypadku za mały – warto postawić na większe jednostki, które mają zbiornik min. 200 l i odznaczają się wydajnością nawet do 500 l/min.
- Wymagające prace budowlane. Do kompresora możesz podłączyć wiele narzędzi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to np. młotek pneumatyczny, dzięki któremu zerwiesz płytki, tynk, wykujesz otwory czy wykonasz prace blacharskie.
- Prace w warsztacie samochodowym i wulkanizacyjnym. Mocniejsze kompresory (sprężarki powietrza o podwyższonych parametrach) wykorzystywane są także przez mechaników samochodowych i wulkanizatorów, np. do odkręcania śrub.
Wiele osób zastanawia się, czy kompresor 50-100 l wystarczy do obsługi klucza pneumatycznego. Okazuje się, że tego typu narzędzie potrzebuje jednostki mocniejszej, która ma wydajność na poziomie nawet 300-400 l/min. Zbiornik kompresora powinien mieć ok. 100-150 litrów pojemności, natomiast ciśnienie – powyżej 6 barów.
Jaki mały kompresor powietrza wybrać do domu?
Prace w domu nie wymagają specjalistycznych sprzętów. Wydajność na poziomie 170 l/min oraz zbiornik 50 l będą parametrami odpowiednimi w przypadku kompresora domowego. Przykład to kompresor olejowy Metabo, który jest nieoceniony w prostych zastosowaniach warsztatowych. Wydajność na poziomie 200 l/min, a także maksymalne ciśnienie 8 barów gwarantują wydajną pracę i trwałość.
Inne urządzenie to kompresor olejowy Verto. Dzięki podobnym parametrom (wydajność 206 l/min, maksymalne ciśnienie 8 barów oraz pojemność 50 l) przyda się np. do pompowania kół czy malowania pistoletem natryskowym.
Jaki kompresor 24 l sprawdzi się w przydomowym warsztacie? Np. kompresor olejowy Stanley. Wydajność to 210 l/min, ciśnienie – 8 barów, a pojemność 24 l. To dobre rozwiązanie m.in. do prac hobbystycznych.
Interesuje Cię prosty i tani kompresor do 400 zł? Polecamy model olejowy Vertex, który może pracować w trybie ciągłym nawet 10-20 min.
Szukasz domowego kompresora powietrza? W Bricoman znajdziesz m.in. małe kompresory powietrza – ceny sprzętów na pewno mile Cię zaskoczą. Wybierz model, który ułatwi Ci pracę!
Validate your login