Dlaczego warto stosować posadzkę szybkoschnącą?

Dlaczego warto stosować posadzkę szybkoschnącą?

Ręczne wylewanie posadzki to zadanie wymagające wiedzy oraz doświadczenia. Co jednak ważne, nie uda Ci się stworzyć udanej posadzki, dysponując tylko tymi dwoma cechami. Potrzebne są jeszcze najwyższej jakości materiały, bez których prace nie będą mogły być w pełni zrealizowane. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest posadzka szybkoschnąca i dlaczego warto ją stosować.

Posadzka szybkoschnąca – czym jest?

Na samym początku tego tekstu warto napisać kilka zdań o tym, czym dokładnie jest posadzka szybkoschnąca. Dzięki temu będzie Ci nieco łatwiej zrozumieć istotę jej działania oraz atuty płynące z korzystania z tego typu materiału.
Posadzka szybkoschnąca to jak sama nazwa wskazuje materiał budowlany przeznaczony do tworzenia podłóg, który charakteryzuje się wyjątkowo szybkim procesem schnięcia oraz wiązania. Dzięki stosowaniu tego rozwiązania możliwe jest wykonanie szybkiej oraz wytrzymałej na trudy dnia codziennego podłogi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Skoro podkreślamy krótki czas schnięcia, to na pewno w Twojej głowie pojawiło się pytanie o to, jak długo schną posadzki. Otóż od momentu nałożenia można wchodzić na wykonany podkład już po 3 godzinach.

Czy wiesz, że?
Warto pamiętać, że wchodzenie na posadzkę po 3 godzinach od wylania jest możliwe przy zastosowaniu się w pełni do zaleceń producenta zarówno w kwestii rozrobienia materiału, jak i samego procesu aplikacji na powierzchnię.

Świeżo wylana posadzka szybkoschnąca nakładana warstwami o grubości 50 mm już następnego dnia osiąga wilgotność około 2%. Dzięki temu ekipa budowlana nie musi robić żadnych przerw w dalszych pracach, a wykończenie domu lub mieszkania może swobodnie trwać bez konieczności przestojów. To bardzo ważne w kontekście powierzchni mieszkalnych, gdzie czas realizacji projektu jest bardzo ważny.

Gdzie stosuje się wylewanie posadzki szybkoschnącej?

Zaprawa szybkoschnąca cieszy się ogromną popularnością ze względu na szerokie możliwości zastosowania. Ekipy budowlane wybierają ten materiał przy realizacji podłóg na małych, jak i większych powierzchniach. Produkt znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie ważną rolę odgrywa czas. Bardzo istotnym aspektem zachęcającym fachowców do stosowania posadzek szybkoschnących jest ich wytrzymałość na sporą wilgotność panującą w pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki lub przestrzenie przemysłowe. Co ważne produkt znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku wykończeni domów i mieszkań, ale również powierzchni o przeznaczeniu specjalnym, produkcyjnym itp.

Jak zrobić posadzkę?

Skoro wiesz już, czym są i jak długo schną posadzki szybkoschnące czas przejść do instrukcji wykonania podłogi. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak stworzyć równą i wytrzymałą posadzkę w domu lub mieszkaniu.

  1. Przygotuj podłoże i zadbaj o to, by było suche oraz czyste. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku posadzka może nie przylegać dobrze do powierzchni, na której się znajdzie.
  2. Zagruntuj podłoże przed nałożeniem posadzki. Wykorzystaj do tego specjalistyczny grunt na bazie żywic akrylowych. W przypadku pomieszczenia ze zwiększoną wilgotnością wybierz grunt na bazie epoksydu, który jest połączony z warstwą sczepną.
  3. Wykorzystaj taśmę dylatacyjną, by zabezpieczyć ściany, słupy oraz wyznaczyć wstępnie poziom posadzki.
  4. Wybierz posadzkę odpowiednią do pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć. Jeśli szukasz rozwiązania do przestrzeni, w których panuje duży ruch, najlepiej sprawdzi się mieszanka na bazie cementu. Z kolei wylewki anhydrytowe przydają się przy ogrzewaniu podłogowym. Czytaj informacje znajdujące się na opakowaniu, by dobrać produkt pasujący do specyfiki przestrzeni, w jakiej pracujesz.
  5. Posadzkę szybkoschnącą wylewaj od narożnika znajdującego się najdalej od drzwi. Rozprowadzaj materiał równomiernie i nie zapomnij o odpowietrzaniu wałkiem kolczastym lub specjalną sztangą.
  6. Masę wylewaj w sposób ciągły i staraj się unikać długich przerw w pracy. W innym wypadku zasychająca struktura może nie być jednolita, co przełoży się na jakość całej podłogi, a w scenariuszu sprawi, że konieczne będą poprawki.
Dlaczego warto stosować posadzkę szybkoschnącą?

Skorzystaj już dzisiaj z posadzki szybkoschnącej

Jak widzisz, posadzka szybkoschnąca to produkt wszechstronny, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Dzięki solidnej strukturze wytrzymałej na uszkodzenia posadzka jest często wybierana przed inwestorów remontujących przestrzenie przemysłowe, jak i ekipy budowlane zajmujące się wykończeniami wnętrz mieszkalnych.
Przy wyborze produktu pamiętaj o tym, by zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stosowany materiał w pełni pasuje do warunków panujących w danym pomieszczeniu oraz rezultatów, jakich oczekujesz. Skorzystaj już dzisiaj z posadzki szybkoschnącej i stwórz podłogę, która posłuży Ci przez wiele lat.