Dlaczego warto stosować gładź szpachlową?
Gładź szpachlowa to bardzo przydatny produkt, który może rozwiązać wiele problemów, jakie pojawiają się na etapie chociażby remontowania mieszkania. Do czego służy i jak stosować gładź szpachlową? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Co to jest gładź szpachlowa i do czego służy?
Gładź szpachlową aplikuje się na ściany po to, by wyrównać wszelkie niedoskonałości i przygotować ściany czy sufity do malowania. Masy szpachlowe i szpachlówki pozwalają wyprowadzić kąty oraz płaszczyzny, niwelują pęknięcia czy otwory, na przykład po gwoździach i kołkach. Żeby skutecznie wyrównać płaszczyznę, należy nałożyć jednorazowo warstwę nawet 5 mm.
Dla porównania gładź tynkowa, często mylona ze szpachlową, to drobniejszy proszek, którym można zdecydowanie skuteczniej nadać ścianie gładkości niż w przypadku gładzi szpachlowej. Gładź tynkową łatwiej też obrabiać (szlifować), ale jest to zazwyczaj produkt mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Który z tych produktów warto wybrać? To zależy od Twoich potrzeb i preferencji – gładź szpachlowa będzie lepsza do wyrównania większych powierzchni ścian czy sufitów, z kolei gładź tynkowa (gipsowa czy gipsowo-wapienna) jest w sam raz do maskowania mniejszych niedoskonałości.
Gładź szpachlowa czy tynkowa? Podpowiadamy, którą wybrać
Wiele kłopotu powoduje rozróżnienie gładzi szpachlowej od tynkowej. Też należysz do osób, które pojęcia te stosują zamiennie? Szukasz w Google odpowiedzi na pytanie “gładź tynkowa co to jest”? Już tłumaczymy. Gładź tynkowa jest rodzajem finalnej warstwy, którą stosuje się do ostatecznego wygładzenia ściany przed jej pomalowaniem. Z kolei gładź szpachlowa przeznaczona jest do wypełniania większych dziur oraz zacierania różnego rodzaju nierówności. Jeśli więc chcesz wygładzić ścianę, zastosuj gładź tynkową, jeśli z kolei chcesz ukryć wgłębienia czy szczeliny w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej, użyj gładzi szpachlowej.
Ile kosztuje gładź szpachlowa i gdzie można ją kupić?
Gładź szpachlowa nie jest droga, a jej dostępność w marketach budowlanych, takich jak Bricoman, jest ogromna. W ofercie wielu renomowanych marek znaleźć można produkty już od kilku złotych za opakowanie. Do wyboru jest wiele wariantów, w tym gładzie gotowe do użycia (sprzedawane w plastikowych pojemnikach), jak i w postaci sypkiej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą.
Jak stosować gładź szpachlową?
Zastanawiasz się, jak używać gładzi szpachlowej? Wbrew pozorom to bardzo proste, a wymaga od Ciebie jedynie stosowania się kilku wskazówek. W pierwszej kolejności należy przygotować otoczenie – wynieść lub zasłonić meble czy podłogę. Następnie przygotowujemy tynk, sprawdzając, czy nie odchodzi od podłoża. Jeśli tak się dzieje, należy go usunąć szczotką czy szpachelką. Podłoże powinno być oczyszczone, odtłuszczone i odpylone – wszelkie zanieczyszczenia będą zmniejszać przyczepność gładzi szpachlowej. Teraz można użyć specjalnego gruntu i przejść do przygotowania zaprawy, o ile niezbędne jest jej rozrobienie z wodą.
W pierwszej kolejności uzupełniamy ubytki w taki sposób, by nie pojawiały się w masie pęcherzyki powietrza. Po zaschnięciu zaprawy, można przejść do szpachlowania – masę nakładamy od miejsc trudno dostępnych, używając do tego pacy ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o podłogi, aplikowanie gładzi szpachlowej należy rozpocząć od podłogi i kierować się ku górze. Grubość szpachli nie powinna przekraczać 3-5 mm – jeśli potrzebna jest grubsza, należy ją dodać po wyschnięciu pierwszej. Długość schnięcia takiej gładzi znajdziesz na opakowaniu produkty. Zazwyczaj w pełni związuje ona do 24 godzin. Po tym czasie należy wyszlifować wyrównaną powierzchnię.
Jednorazowo rozrób tylko tyle gładzi szpachlowej, ile będziesz mógł nałożyć w ciągu godziny – po tym czasie masa zwiąże i nie będzie możliwości naniesienia jej na ścianę czy sufit.
Zalety gładzi szpachlowej – podsumowanie
Jak widzisz, gładzie szpachlowe warto stosować z wielu względów. Przede wszystkim pozwalają wyrównać ubytki i nierówności w ścianach i przygotować je do aplikacji gładzi tynkowej, a następnie – do malowania. Zaletą tego typu zapraw jest niska cena oraz dostępność, a także łatwość w aplikacji. Z tym zadaniem w większości wypadków spokojnie poradzą sobie nawet mniej doświadczone osoby.
Gładź szpachlowa to rozwiązanie, które może Cię wybawić przed wieloma problemami związanymi z wykończeniem czy remontem wnętrz. Dzięki informacjom, które zebraliśmy w tym artykule, nie tylko wiesz już, jakie są właściwości gładzi szpachlowej, a także – czym różni się od gładzi tynkowej i gipsowej. Jeśli potrzebujesz zakupić taki produkt w najlepszej cenie, zajrzyj do oferty sklepu Bricoman.
Validate your login