Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Jednym z materiałów, które dają możliwość wykończenia podłogi w ponadczasowy sposób, są deski. Stanowią zawsze modną okładzinę, wyróżniającą się naturalnym charakterem oraz długotrwałą żywotnością. Różne modele desek mają jednak odmienne właściwości, co przekłada się na koszty ich zakupu. O czym pamiętać przy wyborze i na jakie ceny desek podłogowych należy się przygotować? Przeczytaj!
Z tego wpisu dowiesz się:
Wybór desek podłogowych jest bardzo szeroki i dotyczy nie tylko estetyki poszczególnych produktów, ale także ich budowy oraz właściwości. Jest kilka kryteriów umożliwiających podział desek na różne kategorie. Są to przede wszystkim:
Deski podłogowe mogą być zarówno lite (zwane jednowarstwowymi), jak i warstwowe (najczęściej trzywarstwowe). Pierwsze powstają z jednego solidnego fragmentu drewna, a drugie – z kilku sklejonych ze sobą warstw. Co istotne, deska podłogowa warstwowa ma jedynie jedną warstwę wykonaną ze szlachetnego drewna – pozostałe powstają z surowca gorszego lub jedynie drewnopochodnego.
Sposób wykończenia desek decyduje o ich wyglądzie oraz właściwościach. Do wyboru są deski fabrycznie pokryte lakierem lub olejem, które po montażu nie wymagają już dodatkowych zabiegów. Deski surowe trzeba natomiast wycyklinować i pokryć odpowiednim preparatem we własnym zakresie.
Nie bez znaczenia pozostaje także gatunek drewna zastosowany do produkcji desek. Sprawdzają się zarówno gatunki drzew liściastych, jak np. dąb, jesion, buk czy klon, jak i drzewa iglaste – sosna, świerk oraz modrzew.
Warto wiedzieć
Poza rodzimymi gatunkami drzew do produkcji desek wykorzystywane są także gatunki egzotyczne. Najpopularniejsze z nich to iroko, merbau, jatoba, wenge, teak, a nawet bambus (będący nie drzewem, lecz trawą o drewniejących pędach).
Wybór desek podłogowych należy dobrze przeanalizować pod kątem ich właściwości użytkowych oraz stylistyki. Najpierw wybierz pomiędzy deskami litymi a warstwowymi. Pierwsze najczęściej wymagają klejenia, a następnie wykończenia, co wiąże się z większymi kosztami i koniecznością stosowania przerw technologicznych. Taką podłogę można jednak wielokrotnie cyklinować i odnawiać. Deski warstwowe są natomiast gotowe do użytku po montażu, który często wykonuje się na klik. Są mniej trwałe niż lite, lecz pozwalają na oszczędność pieniędzy i czasu.
Kilkukrotne wykończenie drewna lakierem pozostawia na jego powierzchni warstwę ochronną, natomiast olejowanie wydobywa kolor surowca i podkreśla jego naturalne piękno. Deski mogą być również wcześniej szczotkowane, co uwypukla usłojenie, nadaje podłodze strukturę, a przy tym czyni ją bardziej odporną na zarysowania.
Gatunek drewna, z którego wykonano deski, decyduje też o ich właściwościach. Miękkie drewno to np. brzoza i sosna, które sprawdzą się w miejscach narażonych na niewielkie natężenie ruchu, np. w sypialni. Twardsze drewno rodzime, np. dąb i jesion, znajdą zastosowanie w przestrzeniach bardziej narażonych na obciążenia. Twardym surowcem jest też drewno egzotyczne. Pamiętaj ponadto o pozostałych kwestiach takich jak:
Ceny desek podłogowych są zróżnicowane, tak jak zróżnicowana jest oferta drewnianych podłóg. Przyjmuje się, że na zakup desek trzeba przeznaczyć 130-200 zł na m2. Wciąż pozostaje to jednak kwota umowna, bo drewnianą podłogę można kupić zarówno za mniej, jak i za więcej. Warto też pamiętać, że za deski lite przeważnie zapłacisz więcej niż za klejone warstwowo (choć nie zawsze).
Planując budżet na podłogę drewnianą, weź pod uwagę bardzo ważną kwestię: warstwowa deska podłogowa pióro-wpust jest nie tylko wykończona, ale także prosta w montażu, który można wykonać samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na deski lite, to do wydatków musisz doliczyć koszty cyklinowania, zakupu kleju lub legarów, oleju albo lakieru, a często również usług doświadczonych monterów. W ostateczności koszt podłogi litej będzie jeszcze wyższy.
Droższe od pozostałych, ale także znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników, są gatunki drewna egzotycznego. Za wykonane z nich surowe deski trzeba zapłacić ponad 400 zł/m2, ale w zależności od konkretnego gatunku cena może być zarówno niższa, jak i wyższa (nawet ponad 500-600 zł/m2).
Do drogich należą także deski wykonane z dębu lub jesionu, o czym decydują w dużej mierze ich trwałość i twardość. Wśród najtańszych desek znajdują się natomiast te sosnowe. Ceny surowych elementów zaczynają się już od kilkudziesięciu zł/m2.
Ceny desek podłogowych bardzo się różnią, ale dzięki temu na materiał ten mogą pozwolić sobie inwestorzy o różnym budżecie. Odpowiednio pielęgnowana i konserwowana podłoga z drewna okaże się wyborem na dziesiątki lat.