Czym pokryć dach?

Czym pokryć dach?

Tworzenie pokrycia dachowego to bardzo ważny etap budowy domu. Aby zapewnić szczelność oraz ochronę od czynników zewnętrznych potrzebne są doświadczenie oraz znajomość dostępnych rozwiązań. Z tego tekstu dowiesz się, jakie pokrycia dachowe sprawdzają się najlepiej i na co zwracać uwagę przy zakupie tego typu produktów.

Pokrycia dachowe – czym właściwie są?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych rodzajów pokryć, warto sobie wyjaśnić, z czym właściwie mamy do czynienia. Otóż pokrycie dachowe to w dużym skrócie wierzchnia warstwa dachu, której zadaniem jest przede wszystkim chronić budynek przed dostawaniem się wilgoci wynikającej z deszczu oraz śniegu. Oprócz funkcji czysto praktycznej pokrycie odgrywa również rolę estetyczną. Z tego też względu podczas tworzenia dachu należy brać pod uwagę wszystkie aspekty.

Czym pokryć dach?

Pokrycia dachowe – rodzaje

Pokrycia dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od potrzeb konkretnej nieruchomości. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, który pomoże Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

  • Blacha dachowa – najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Blachodachówka charakteryzuje się ciekawą stylistyką nawiązującą do tradycyjnych dachówek, ale w przeciwieństwie do nich jest produkowana ze specjalnie przygotowanej blachy dachowej lub arkusza aluminium. Blachodachówka zyskała dużą popularność ze względu na niską cenę, nieskomplikowany montaż oraz niekłopotliwy transport. Warto również wspomnieć, że materiał jest bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały i oferuje skuteczną izolację od czynników zewnętrznych.
  • Gonty bitumiczne i płyty – ten materiał ma formę specyficznych pasów wykonanych z papy asfaltowej. W pierwszej chwili można pomylić gonty z tradycyjną dachówką. Rozwiązanie sprawdza się najlepiej na dachach, które charakteryzują się skomplikowanym kształtem. Co ważne, gonty tworzą bardzo dobrą izolację akustyczną. Wadą, o jakiej należy wspomnieć, jest delikatność tego materiału, która daje się we znaki przede wszystkim podczas montażu. Na rynku znajdziesz gonty bitumiczne jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Ze względu na zwiększoną trwałość oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia zaleca się korzystanie z rozwiązania trójwarstwowego.
  • Papa dachowa na metry – w większości przypadków jest polecana tam, gdzie potrzebne okazuje się pokrycie dachowe płaskiego dachu. Ważną kwestią, którą musisz mieć na uwadze jest fakt, że papa dachowa na metry bardzo się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych. Co więcej, dachy pokryte tym materiałem wymagają konserwacji, ale nie oznacza to, że masz do czynienia z rozwiązaniem nietrwałym. Ciekawym atutem, jaki może sprawić, że papa dachowa zgrzewalna znajdzie się na Twoim dachu, jest dostępność w różnych kolorach. Dzięki temu możesz dostosować wygląd dachu do indywidualnych preferencji.
  • Dachówka ceramiczna – popularna i co najważniejsze skuteczna w odprowadzaniu wody deszczowej oraz odporna na wahania temperatury, co w naszym klimacie ma szczególnie istotne znaczenie. Trwałość tego rozwiązania szacuje się nawet na 100 lat, a więc nie musisz martwić się o to, czy dachówka wytrzyma do następnej zimy. Wadą rozwiązania ceramicznego jest skomplikowany montaż.
  • Lekkie pokrycia dachowe z tworzywa – chodzi tutaj przede wszystkim o płyty z poliwęglanu, pleksiglasu lub PCV. Wszystkie z tych materiałów są przeźroczyste, a to oznacza, że przepuszczają promienie słoneczne. Pokrycia z tworzywa wykorzystuje się do zadaszenia tarasów i ogrodów zimowych.
  • Dachówka betonowa – jak sama nazwa wskazuje, jest wykonywana z betonu, a dokładniej cementu bardzo dobrej jakości połączonego z czystym piaskiem kwarcowym. W większości przypadków dachówka betonowa jest o wiele tańsza od rozwiązań ceramicznych. Oprócz tego jest odporna na warunki atmosferyczne oraz dobrze radzi sobie z izolacją akustyczną dachu.

Czy wiesz, że?
Dachówka betonowa nie powinna być wykorzystywana tam, gdzie więźba nie jest wzmocniona. Ma to ogromne znaczenie w kontekście wytrzymałość stworzonego pokrycia. Dachówka betonowa ma swoje wymagania techniczne, których należy bezwzględnie przestrzegać.

  • Pokrycia naturalne – w tym przypadku chodzi o gonty wykonane z drewna. Na takie pokrycia decydują się przede wszystkim inwestorzy, którzy zamarzyli sobie dach o skomplikowanym układzie. Gonty drewniane są produkowane ze świerku, sosny lub modrzewia. Wynika to z naturalnych właściwości izolacyjnych tych drzew. Należy z całą pewnością pokreślić efektowny wygląd tego typu pokryć, ale brakiem uczciwości byłoby też niewspomnienie o wysokiej ceny takiego projektu. Dodatkowo do montażu gontów drewnianych potrzebna jest doświadczona ekipa, która wie, co robi.

Czym pokryć dach?

Pokrycia dachowe – czy warto oszczędzać?

Na tak zadane pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź, czyli: NIE. Oszczędzanie na pokryciu dachowym to prosta droga do kłopotów z brakiem szczelności, grzybem, pleśnią oraz koniecznością wykonywania kosztownych prac remontowych. Warto więc już na etapie wyboru sprawdzić, które rozwiązanie pochodzi o renomowanego producenta i decydować się tylko na takie.