Co to jest sucha zabudowa?
Na pewno chociaż raz spotkałeś się z terminem „sucha zabudowa” w kontekście remontów oraz innych prac budowlanych. Czy jednak wiesz, jaki zakres działań obejmuje to określenie? Z tego tekstu dowiesz się, co to jest sucha zabudowa, gdzie się ją wykonuje i co można dzięki niej uzyskać.
Co to jest sucha zabudowa?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest omawiana w tym tekście sucha zabudowa. Otóż podczas budowy domu lub jego remontu prace dzieli się na dwa rodzaje – mokre i suche. Mokre wymagają do realizacji zapraw, klejów oraz tynków, które pozwalają na przytwierdzenie potrzebnych elementów do siebie i stworzenie w ten sposób oczekiwanej konstrukcji. Z kolei suche nie zakładają używania żadnych środków wiążących. Zamiast tego korzysta się z płyt budowlanych.
Sucha zabudowa jest więc metodą technologiczną, która polega na budowaniu konstrukcji przy pomocy płyt g-k łączonych ze sobą specjalnymi śrubami. Wszystkie prace wchodzące w skład suchej zabudowy charakteryzują się szybkością oraz prostotą. Co jednak ważne, nie oznacza to, że osoba bez doświadczenia stworzy zabudowę tak po prostu. Trzeba wiedzieć, co się robi oraz przewidywać siły fizyczne działające na przymocowane do siebie oraz ścian płyty g-k.
Sucha zabudowa – zastosowanie
Skoro wiesz już, czym jest sucha zabudowa czas przejść do tego, w jaki sposób można wykorzystać tego typu technologię. Otóż bardzo często sucha zabudowa jest stosowana w przypadku zabudowy skosów dachowych znajdujących się na poddaszu. Płyty g-k charakteryzują się niewielką wagą i mogą być dowolnie przycinane. Dzięki temu możliwe jest przykrycie nimi nawet nieregularnej powierzchni. Z płyt buduje się konstrukcje krzywoliniowe o dużej elastyczności. Można więc użyć ich do ukrycia przewodów instalacyjnych.
Najpopularniejszym zastosowaniem płyt budowlanych w kontekście suchej zabudowy są oczywiście podwieszane sufity, ściany działowe oraz obudowa wielu elementów takich jak wnęki, kominki itp. Sucha zabudowa pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych oraz stworzenie odpornej na uszkodzenia konstrukcji.
Sucha zabudowa ścian
Ściany działowe z płyt OSB zasługują na kilka dodatkowych zdań. Dzięki lżejszej budowie wspomnianych płyt ściana nośna wznoszona jest bezpośrednio na stropach, które przy wykorzystaniu cegieł lub innych materiałów budowlanych byłyby za bardzo obciążone. Sucha zabudowa pozwala więc na podział pomieszczenia bez konieczności obaw o siły działające na strop.
Niektórzy inwestorzy decydują się na budowę podłogi z płyt budowlanych. Dzięki temu nie ma konieczności czekania na wyschnięcie wylewki. Wystarczy tylko ułożyć płyty na suchy jastrych. Szczególnie często tego typu podłogi można znaleźć na poddaszach.
Sucha zabudowa – czy tylko płyty g-k?
Większości użytkownikom sucha zabudowa kojarzy się przede wszystkim z płytami gipsowo-kartonowymi. Co jednak ważne, nie zawsze to właśnie ten materiał najlepiej sprawdza się podczas prac budowlanych. Musisz wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt budowlanych, które są przeznaczone do konkretnych konstrukcji. Najpopularniejsze z nich do płyty gipsowo-włóknowe, płyty cementowe, płyty drewnopochodne, OSB, MFP, elewacyjne, kamienne, betonowe, HPL oraz wiele innych. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz obudować. W przypadku kominka potrzebne są płyty ognioochronne, a do łazienki odporne na wodę To przeznaczenie pomieszczenia dyktuje typ płyt.
Do suchej zabudowy będziesz też potrzebować profili wykonanych z aluminium lub stali. To właśnie one tworzą swoistego rodzaju szkielet, na którym buduje się całą konstrukcję. Do dyspozycji masz pojedyncze profile lub całe systemy, które znacznie ułatwiają pracę. Nie zapomnij też o zaopatrzeniu się w odpowiednie kołki i śruby. Zadbaj o to, by miały rozmiar dopasowany do grubości płyt. W innym wypadku nie będziesz mógł wykonać udanej zabudowy.
Wiesz już, co to jest sucha zabudowa
Jak widzisz, sucha zabudowa to rodzaj prac budowlanych, które znacznie ułatwiają remonty oraz wszelkiego rodzaju modernizacje w obrębie domów i mieszkań. Niewygórowana cena w połączeniu z łatwością montażu oraz dużą elastycznością sprawiają, że płyty wykorzystywane w suchej zabudowie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych ekip, jak i mniej doświadczonych majsterkowiczów.
Jeśli planujesz wykonanie suchej zabudowy, zadbaj o odpowiedni dobór płyt, wkrętów oraz śrub. Nie zapomnij też o profilach, bez których nie wzniesiesz wstępnego szkieletu całej konstrukcji. Możesz skorzystać z pojedynczych profili lub całych systemów, które znacznie ułatwią i co najważniejsze przyśpieszą Twoją pracę.
Sprawdź już dzisiaj systemu suchej zabudowy i przekonaj się, jak łatwo możesz podzielić pomieszczenie lub zaaranżować poddasze. Co ważne, zapomnij też o korzystaniu z klejów zapraw i innych środków wiążących.
Validate your login