Co to jest i jak działa syfon? Najważniejsze informacje

Co to jest i jak działa syfon? Najważniejsze informacje

Nalewasz wodę do zlewu, wanny czy brodzika, a ta swobodnie spływa do kanalizacji, zamiast zalegać w ich komorze lub rozlać się po posadzce. Proces ten warunkuje jeden niewielki element, bez którego nie sposób prawidłowo korzystać z tych sanitariatów. Co to jest syfon? Poznaj budowę oraz funkcję tego elementu i sprawdź, jak działa syfon.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest syfon,
  • z jakich części się składa,
  • na czym polega jego praca,
  • do czego służy ten element.

Co to jest syfon?

Syfon to specjalny układ rur odprowadzających, które łączą odpływ danego sanitariatu z podejściem kanalizacyjnym. Ze względu na jego rolę jest umieszczany pod zlewem, umywalką, wanną czy prysznicem. 

Odpowiedź na pytanie, co to jest syfon, może wyglądać nieco inaczej z technicznego punktu widzenia. Pod tym względem element ten stanowi tzw. zamknięcie wodne instalacji kanalizacyjnej. Tym samym jest pewnego rodzaju barierą, która decyduje o tym, co trafia do kanalizacji i odwrotnie – co przedostaje się z kanalizacji do wnętrza domu czy mieszkania.

Budowa syfonu – podstawowe informacje

Istnieje kilka rodzajów syfonów do zlewozmywaków, a każdy z nich odznacza się nieco inną budową. W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się jednak do trzech elementów syfonu:

  1. wejście syfonu – składa się na to rura łącząca syfon z umywalką czy innym sanitariatem. Na obu jej końcach znajdują się nakrętki z uszczelkami. Zadaniem tego elementu jest odprowadzenie wody ze zbiornika i skierowanie jej do dalszej części syfonu. W zależności od konkretnego zastosowania wejście może być wyposażone w klasyczne sitko lub w automatyczny korek typu klik-klak;
  2. zamknięcie wodne – zbiornik, w którym zbiera się resztka odprowadzanej wody. Element ten występuje w kilku wariantach. Przykładowo – w syfonie butelkowym jest dolną, odkręcaną butelką, a w rurowym jest kolankiem, czyli rurą wygiętą w kształt litery U;
  3. wyjście syfonu – rura łącząca zbiornik syfonu z podejściem kanalizacyjnym, z nakrętką i uszczelką przy zbiorniku i kołnierzem maskującym na drugim końcu.

Budowa syfonu – podstawowe informacje

Syfon – wymiary i kształty

Wbrew pozorom syfony nie są dostępne w uniwersalnym rozmiarze. Ich wymiary odpowiadają średnicy odpływu i najczęściej są podawane w calach. Zwykle wynoszą od 1,5 cala do 3,5 cala. Warto tu pamiętać, że syfon będzie działać prawidłowo tylko wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany pod kątem rozmiaru. Z tego względu to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru tego elementu.

Zdecydowana większość syfonów jest wyposażona w okrągły odpływ, który pasuje do niemal wszystkich sanitariatów. Rzadziej spotyka się na rynku syfony z kwadratowym odpływem, które są przeznaczone do tych zlewozmywaków, które również mają kwadratowy odpływ.

Syfon – jak działają poszczególne rodzaje?

To, jak działa syfon, zależy od tego, z jakim rodzajem masz do czynienia. Ich główny podział zakłada skupienie się na tym, do jakiego urządzenia sanitarnego jest przeznaczony dany element. Możesz spotkać się zatem z syfonami umywalkowymi, wannowymi, brodzikowymi, zlewozmywakowymi, bidetowymi, pralkowymi i zmywarkowymi.

Podziału syfonów można też dokonać w oparciu o ich szczególne właściwości. W takim przypadku masz do dyspozycji następujące rodzaje:

  • syfon butelkowy – ma kształt butelki i cechuje się kompaktowymi wymiarami. Łatwo go wyczyścić, bo trzeba tylko odkręcić dolny zbiornik;
  • syfon rurowy – z charakterystycznym kolankiem, które zajmuje sporo miejsca, więc znajduje zastosowanie tylko tam, gdzie jest na to wystarczająca przestrzeń. Jest ceniony ze względu na łatwe wypłukiwanie zabrudzeń i mniejszy potencjał do zatykania się niż w innych rodzajach syfonów;
  • syfon membranowy (suchy) – nie potrzebuje warstwy wody, gdyż jej rolę przejmuje cienka, silikonowa membrana. Jak działa suchy syfon? Elastyczna membrana otwiera się tylko wtedy, gdy przepływa przez nią woda, a następnie samoczynnie się zamyka i nie przepuszcza nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji;
  • syfon teleskopowy – dysponuje rurą podłączeniową o regulowanej długości, co ułatwia jej instalację;
  • syfon przyścienny – jego konstrukcja umożliwia zamontowanie go tuż przy ścianie, dzięki czemu zabiera o wiele mniej miejsca niż konkurencyjne rozwiązania,
  • półsyfon – krótka, niewielka wersja syfonu, która znajduje zastosowanie m.in. przy umywalkach i bidetach.

Syfon – jak działają poszczególne rodzaje?

Do czego służy syfon w zlewie? Dwie podstawowe funkcje

Myśląc o tym, po co jest syfon w kuchni czy łazience, z pewnością masz przed oczami jeden cel: odprowadzanie zużytej, ściekowej wody do kanalizacji, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Rzeczywiście nie należy lekceważyć roli, jaką w tym procesie odgrywa syfon. Zasada działania tego elementu sprawia, że spełnia on jeszcze inną, niezwykle istotną funkcję.

Gdy woda przepływa przez syfon, część z niej nie zostaje odprowadzona do podejścia kanalizacyjnego, lecz pozostaje w specjalnej części syfonu zwanej kolankiem lub buteleczką. Nie jest to błąd, lecz celowy proces, który służy stworzeniu tzw. zamknięcia wodnego. Tym samym woda staje się barierą, przez która nie mogą przeniknąć żadne gazy i opary z kanalizacji.

Biorąc to pod uwagę, syfon okazuje się elementem dbającym o szczelność instalacji wodnej. Jeśli działa prawidłowo, w pomieszczeniu nie powinny być wyczuwalne żadne nieprzyjemne zapachy w okolicy zlewozmywaka, umywalki, wanny czy brodzika.

To, jak ważna jest rola syfonu w tym zakresie, odkryjesz po dłuższej nieobecności w domu. Od razu po wejściu do środka możesz poczuć intensywny, brzydki zapach wydobywający się ze wszystkich sanitariatów. Jest to efektem wyparowania wody z syfonu na skutek nieużywania przez pewien czas – brak tafli wody oznacza z kolei brak bariery dla nieświeżego powietrza z kanalizacji. 

Jak to naprawić? Wystarczy tylko przypomnieć sobie, jak działa syfon. Jeśli doprowadzisz do przepływu wody przez rury, część z niej pozostanie w kolanku lub butelce i stworzy blokadę nieprzepuszczającą zapachów – tak pozbędziesz się nieprzyjemnych oparów.