Co położyć na podłogę w domu?
Wybór płytek podłogowych to jedna z najważniejszych decyzji przy wykańczaniu lub remoncie mieszkania. Okładzina na podłodze wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale też na bezpieczeństwo. Na jaką się zdecydować? O najważniejszych parametrach i rodzajach płytek podłogowych przeczytasz w tym poradniku.
Płytki podłogowe – jakie wybrać? Na te parametry zwróć uwagę
Pytanie “co położyć na podłogę” należy do najważniejszych na etapie wykańczania lub remontu mieszkania. Wbrew pozorom wybór okładziny powinien być podyktowany nie tylko kwestiami estetycznymi czy pomysłem na aranżację wnętrza, ale też względami trwałości oraz bezpieczeństwa. Kupując płytki podłogowe, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów.
Klasa jakości płytek podpowie Ci, czy masz do czynienia z kafelkami bez żadnych skaz, czy z takimi, na których mogą pojawić się różnego rodzaju niedoskonałości, na przykład przebarwienia. Oczywiście najlepiej wybrać płytki podłogowe pierwszej klasy – chyba, że masz ograniczony budżet, a planujesz wykonać okładzinę na przykład w garażu czy magazynie.
- Nasiąkliwość płytek, czyli ich zdolność do pochłaniania wody. W przypadku pomieszczeń słabo ogrzewanych lub takich, w których występuje sporo wilgoci, należy wybrać płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%. W przypadku wnętrz, w których nie występuje wilgoć, można wybrać płytki podłogowe o parametrze porowatości w przedziale 3-10%.
- Klasa ścieralności, wyznaczona przez normę PEI i cyfry od 1 do 5. Im wyższa wartość, tym bardziej płytki podłogowe odporne na częste użytkowanie. W przypadku korytarzy, przedpokojów czy innych typowo funkcjonalnych pomieszczeń warto wybrać płytki podłogowe o wysokiej klasie ścieralności. W domu wystarczą płytki PEI 4.
- Klasa antypoślizgowości, wyrażona za pomocą litery R oraz liczby, od R9 do R13. Antypoślizgowe płytki o chropowatej teksturze lub specjalnych trójwymiarowych detalach zapewniają większe bezpieczeństwo i sprawdzą się na przykład w łazience. Szukaj płytek o oznaczeniu co najmniej R10. Uwaga: w przypadku płytek do łazienki pod uwagę należy wziąć też tak zwaną antypoślizgowość bosej stopy, oznaczaną literami A (najniższa), B lub C (najwyższa).
- Twardość minerałów użytych do wykonania płytek, podawana w skali Mohsa od 1 do 10. W domu zdadzą egzamin płytki o twardości 5-6, z kolei w garażu warto wybrać płytki twardsze, na przykład 7-8.
Rodzaje płytek podłogowych – jakie są do wyboru?
Płytki podłogowe służące do zastosowania w domu to dwa główne typy: płytki gresowe oraz terakotowe (ceramiczne).
Płytki ceramiczne podłogowe, czyli tak zwana terakota, produkowane są z gliny wymieszanej z innymi surowcami mineralnymi. Pokrywane są szkliwem i wypalane w wysokiej temperaturze. Sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach o stabilnych warunkach i z optymalną temperaturą (są w niewielkim stopniu odporne na jej wahania).
Płytki podłogowe gresowe powstają z wysokiej jakości glin z dodatkami w postaci skaleni czy piasku kwarcowego. Mogą być naturalne lub szkliwione. Są odporne nie tylko na wilgoć czy zmiany temperatury, ale także na ścieranie.
Stajesz przed dylematem: błyszczący gres szkliwiony czy płytki podłogowe z matowej terakoty? Jeśli szukasz pomysłu na okładzinę podłogi w łazience, to drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie lepszym pomysłem.
Jakie płytki podłogowe do kuchni?
Idealnym wyborem będzie płytka podłogowa ceramiczna lub gresowa o małej nasiąkliwości, niezbyt śliska, ale jednocześnie łatwa w czyszczeniu.
Jakie płytki podłogowe do łazienki?
Tu warto postawić na płytki podłogowe o wysokiej klasie antypoślizgowości i jak najmniejszej nasiąkliwości (maksymalnie 6%).
Jakie płytki podłogowe do przedpokoju i korytarza?
Tu istotnym parametrem będzie odporność na ścieranie – w tych pomieszczeniach często chodzimy w butach.
Modne płytki podłogowe – jakie trendy obowiązują?
Jakie trendy w płytkach podłogowych obowiązują w tym sezonie? Od dawna na topie są wielkoformatowe kafelki gresowe, które przypominają naturalne materiały: beton, marmur, kamień czy drewno. W celu uzyskania zjawiskowego efektu, warto wybrać te rektyfikowane, czyli obrabiane tak, że możliwe jest ich zastosowanie bez użycia fugi.
Płytki podłogowe podłużne imitujące drewno stworzą wrażenie drewnianych paneli – możesz po nie sięgnąć, kiedy szukasz pomysłu na modną okładzinę kuchni czy salonu. W ofercie znanych producentów znajdziesz zjawiskowe płytki, które perfekcyjnie odtwarzają strukturę naturalnego materiału. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kolorowych płytek podłogowych, ułożonych w stylową mozaikę czy szachownicę. Nie muszą mieć kwadratowego kształtu – w grę wchodzą także płytki w kształcie pięciokątów, rombów czy rybiej łuski.
Wiesz już, jakie płytki podłogowe wybrać w zależności od rodzaju pomieszczenia i pomysłu na aranżację wnętrza. W poszukiwaniu modnego gresu lub terakoty koniecznie zajrzyj do sklepu Bricoman. W jego ofercie znajdziesz okładziny idealnie wpisujące się w Twój ulubiony styl i spełniające wszelkie wymogi związane z bezpieczeństwem i trwałością.
Validate your login