Co ile centymetrów montować uchwyty do kabli – porady 

co_ile_cm_montowac_kable_1.jpg

Montaż okablowania elektrycznego na ścianie wydaje się skomplikowany. Jednak korzystając z fachowych porad, można to zrobić samodzielnie, w sprawny sposób. Ważne są przede wszystkim sprawdzone akcesoria, które nabędziemy u renomowanych producentów oraz zbiór zasad, jakimi należy się kierować, by taka instalacja była w pełni bezpieczna i prawidłowo przeprowadzona. Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji na  temat sposobu montażu uchwytów do kabli. 

 

Rodzaje uchwytów do mocowania kabli elektrycznych. Co warto o nich wiedzieć?

Mocowanie kabli dobrze zacząć od zrobienia listy niezbędnych akcesoriów, które wykorzystamy do tej czynności. Jakie akcesoria do mocowania kabli elektrycznych należy wybrać? Przede wszystkim istotne są uchwyty do mocowania kabli na ścianie. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów do montażu kabli na ścianie i suficie w trakcie tynkowania oraz w podłodze podczas wylewania posadzki. Dzielą się na uchwyty do przewodów płaskich i te do pracy z przewodami okrągłymi. Pierwsze wykorzystuje się do montażu klasycznych, elektrycznych instalacji podtynkowych – gniazdkowych i oświetleniowych. Uchwyty do kabli płaskich, w zależności od tego, ile przewodów montujemy, mogą być pojedyncze lub podwójne. Z kolei uchwyty okrągłe znajdują swoje zastosowanie w przypadku instalacji satelitarnych i telewizyjnych, a także przewodów alarmowych czy służących do korzystania z internetu.

 

Mocowanie kabli – inne przydatne akcesoria

Co jeszcze często wykorzystywane jest do łączenia, mocowania oraz izolacji przewodów na ścianach, sufitach i podłogach? Przydatne okazują się opaski zaciskowe, czyli popularne trytytki, którymi można zabezpieczyć i umocować kable na czas prac remontowo-budowlanych. W ten sposób unikniemy uszkodzenia cennych przewodów. W środowisku wilgotnym, praktycznym rozwiązaniem będą także tak zwane „nierdzewki”, czyli odporne na korozję uchwyty ze stali szlachetnej. W przypadku powierzchni gładkich i takich, do których nie chcemy stosować wiercenia, niezwykle pomocne są uchwyty samoprzylepne. Część takiego uchwytu pokryta jest klejem, dzięki któremu możemy łatwo przytwierdzić uchwyt tam, gdzie chcemy po zerwaniu skrywającego klej papieru silikonowego. Mocowanie przewodów elektrycznych bez wiercenia to czynność, którą możemy także wykonać z pomocą klipsów kantowych, których uchwyty bardzo łatwo i sprawnie otwierają się i zamykają. Ten rodzaj mechanizmu kojarzymy chociażby ze sklepów spożywczych i nie tylko, w których wykorzystuje się go do umieszczenia etykiet cenowych na półkach. Pomocny w pracach montażach jest również pistolet do spinania kabli – jak sama nazwa wskazuje ułatwia on spinanie ze sobą przewodów. Ze względu na wygodę użytkowania często wykorzystywany jest do przymocowywania kabli do sufitu.

co_ile_cm_montowac_kable_3.jpg

Jak przymocować kable do ściany krok po kroku i co ile centymetrów to robić? 

Wybór kabli – niezmiernie istotna kwestia, od której zależy prawidłowe działanie instalacji. Najpopularniejszymi przewodami w przypadku instalacji gniazdkowych i oświetleniowych są płaskie przewody 3x1,5 mm2 typu YDYp.

Wybór uchwytów – w pełni kompatybilne z płaskimi przewodami elektrycznymi są uchwyty do przewodów płaskich. Odpowiednio dobrane uchwyty znacząco przyspieszają instalację oraz ułatwiają cały proces: dzięki nim przewód ściśle przylega do ściany, nie przeszkadzając nam w pracy.

Wyznaczenie przebiegu przewodów elektrycznych – za tę czynność odpowiedzialny jest laser krzyżowy. Zapewnia on maksymalną precyzję w działaniu.

Wiercenie otworów pod uchwyty – ten etap wymaga użycia wiertarki oraz wiertła do betonu o dopasowanej do uchwytów średnicy. 

Zachowanie odpowiedniej odległości między uchwytami jest bardzo ważne. Co ile centymetrów mocować uchwyty przewodów? Zalecana odległość to 30-40 cm. W ten sposób zamontowane uchwyty zapewnią ścisłe przyleganie przewodów do ściany.

Układanie kabli – ten etap należy wykonać bardzo dokładnie. Przewody należy układać w liniach prostych. Muszą być one równoległe do krawędzi ścian oraz stropów. Przewód dociskamy do ściany i zabezpieczamy uchwytem, następnie używamy młotka do wbijania kolejnych uchwytów. Zalecana jest w tym przypadku znaczna ostrożność, ponieważ uszkodzony uchwyt będzie już po prostu do wyrzucenia.

co_ile_cm_montowac_kable_2.jpg

Jak przymocować kabel do sufitu? Najważniejsze informacje

Montowanie przewodów elektrycznych w bruzdach sufitowych jest przez specjalistów uznawane za najtrudniejszą czynność instalacyjną. Wynika to z ograniczonej dostępności przestrzeni, jaką jest sufit. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj pistolet do spinania kabli. Może on w dowolnym miejscu napinać i obcinać opaskę spinającą przewody, znacząco ułatwiając nam zadanie. Zasady przymocowywania kabli elektrycznych do sufitu są takie same, jak w przypadku ich mocowania do ściany. Wykonując tę czynność, zaleca się dodatkowo mieć na uwadze sposób, w jaki w przyszłości będą rozmieszczone lampy sufitowe.  Zapobiegnie to wszelkim uszkodzeniom przewodów podczas procesu montażowego.

 

Mocowanie kabli elektrycznych – podsumowanie

Montaż przewodów elektrycznych na ścianie czy np. na suficie nie należy wbrew pozorom do czynności skomplikowanych. Ze względów praktycznych, estetycznych i przez wzgląd na bezpieczeństwo ważne, by wszelkie działania w tym zakresie wykonywać zgodnie z instruktażem fachowców, korzystając z kabli i akcesoriów nabywanych wyłącznie u renomowanych producentów. Pamiętaj nie tylko o dobrej jakości narzędziach, ale też o zachowaniu odpowiedniej odległości między uchwytami przewodów.