Bidet – czy warto? Zalety i wady

bidet_1.jpg

Zastanawiasz się nad tym, czy montaż bidetu w łazience będzie dobrym pomysłem? Chcesz poznać wady i zalety posiadania takie urządzenia? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat bidetu, dzięki czemu podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.

Bidet – co to jest i jak się z niego korzysta?


Co to jest bidet? To urządzenie sanitarne przypominające formą miskę ustępową i montowane tuż obok. Można je spotkać nie tylko w wielu prywatnych domach, ale też łazienkach użyteczności publicznej. Jeśli do tej pory nie brałeś pod uwagę inwestycji w tego typu rozwiązanie, pora przyjrzeć mu się bliżej.

Do czego służy bidet? Umożliwia umycie miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety, w wygodnej pozycji siedzącej, bez konieczności rozbierania się. To urządzenie jest więc niezastąpione, jeśli zależy Ci na higienie, komforcie i zdrowiu – nie tylko własnym, ale także Twoich bliskich i gości. Z bidetu mogą, a nawet powinni, korzystać nie tylko dorośli, ale też dzieci. Regularne mycie stref intymnych zminimalizuje ryzyko rozwoju bakterii czy grzybów, które dla organizmu mogą być bardzo niebezpieczne.

 

Ciekawostka!
Czy wiesz, że bidet może sprawdzić się nie tylko do podmywania po korzystaniu z toalety? Przyda się też do napełniania wiadra wodą, mycia butów czy odświeżania stóp w ciągu dnia.

Jak korzystać z bidetu?

Wielu ludzi, którzy dotąd stronili od korzystania z takiego urządzenia, może zastanawiać to, jak siadać na bidet i jak z niego korzystać. To proste – wystarczy usiąść na misce, najlepiej przodem do baterii, ustawić odpowiednią temperaturę wody i nakierować jej strumień na miejsca intymne. Później wystarczy je tylko wysuszyć papierem toaletowym bądź ręcznikiem papierowym i gotowe. Jak widzisz, używanie bidetu wcale nie należy do skomplikowanych czynności.

bidet_3.jpg

Łazienka z WC i bidetem. Jakie są jej zalety?

Wspomniane już przez nas zalety bidetu, czyli prostota w korzystaniu, a także zbawienny wpływ na higienę osobistą i komfort, to najważniejsze zalety posiadania bidetu łazienkowego. Takie urządzenie sprawdzi się nie tylko podczas codziennego korzystania z toalety. Docenią je także osoby opiekujące się starszymi czy mniej sprawnymi członkami rodziny, dla których codzienne prysznice są zbyt problematyczne. Warto mieć też na uwadze to, że łazienka z WC i bidetem jest postrzegana jako bardziej nowoczesna i luksusowa. Twoi goście, przyzwyczajeni do korzystania z miski do podmywania, mogą czuć się rozczarowani, nie znajdując w Twoim domu tak wygodnego urządzenia. W tym miejscu należy znów podkreślić wszechstronność bidetu. Jak już pisaliśmy wyżej, urządzenie tego typu przyda się nie tylko do podmywania, ale też podczas porządków w łazience czy mycia butów. Co ważne, ceny bidetów mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. W ofercie wielu producentów znajdziesz niedrogie, ale dobrej jakości miski do podmywania. Przykład? Bidety Cersanit czy Koło, za które w markecie Bricoman nie zapłacisz więcej niż 250 zł. Wciąż zastanawiasz się, czy bidet jest przydatny? Weź pod uwagę walory tego sanitarnego urządzenia i uzupełnij o takie rozwiązanie swoje łazienkę.

 

Jakie wady bidetu warto znać?

Czy w takim razie bidet w domu ma jakiekolwiek wady? Można wymienić w zasadzie jedną: takie urządzenie ogranicza dostępną w łazience przestrzeń. Na szczęście i na to znajdzie się sprawdzone rozwiązanie – bidet w małej łazience można z powodzeniem zastapić tak zwaną bidettą, czyli specjalną słuchawką natryskową, połączoną z baterią za pomocą długiego węża. Taka konstrukcja umożliwia czasową zamianę zwyczajnej miski WC w bidet – po opłukaniu części intymnych można odwiesić wąż na miejsce i gotowe.

bidet_2.jpg

Jak podłączyć bidet? To warto wiedzieć

Podłączanie bidetu w łazience nie należy do bardzo trudnych zadań. Poradzą sobie z nim nawet mniej doświadczeni. W internecie znajdziesz wiele instrukcji krok po kroku – wystarczy wpisać hasło “bidet wiszący montaż”, żeby znaleźć naprawdę praktyczne tutoriale. Montaż bidetu będzie wymagała doprowadzenia wody ciepłej i zimnej oraz wykonania odpowiedniego podejścia w kanalizacji. Bidety podwieszane montuje się na specjalnych śrubach na ścianie lub na stelażu podtynkowym. W bidecie należy zamontować także specjalny syfon i baterię, którą podłącza się za pomocą odpowiednich wężyków przyłączeniowych. Bidety stojące przykręca się za pomocą śrub do podłogi.

Jeśli wydaje Ci się, że przygotowanie podejścia pod bidet, oszacowanie rozstawu zaworów pod bidet lub montaż syfonu do bidetu jest ponad Twoje siły, możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Cenniki są bardzo elastyczne, więc na pewno znajdziesz usługodawcę w swoim budżecie. Dotarłeś do tego miejsca naszych rozważań o tym, jak działa bidet i jakie jest jego zastosowanie? Wiesz już, że takie urządzenie ma wiele zalet, a jednym minusem może być… ograniczona ilość miejsca w toalecie czy łazience. Jeśli zależy Ci na higienie i komfortowym dostosowaniu wnętrza do wszystkich użytkowników, bidet lub bidettę warto zamontować.