Beton architektoniczny – cena i montaż
Beton architektoniczny to coraz popularniejszy materiał – zwłaszcza wśród tych, którzy lubią nowocześnie urządzone wnętrza. Czym właściwie jest beton dekoracyjny, jak go stosować i ile kosztuje? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź.
Beton architektoniczny – definicja. Co to za materiał i jakie jest jego zastosowanie?
Co to jest beton architektoniczny? To coraz popularniejszy materiał, stosowany w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Może mieć formę gotowych płyt, elastycznej wykładziny sprzedawanej w rolkach bądź masy, którą nanosi się na wybrane powierzchnie (na takiej samej zasadzie, jak tynk – więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części tego poradnika). Efekt betonowego tynku dekoracyjnego można uzyskać również za pomocą specjalnych farb imitujących beton. W przypadku każdego z tych materiałów efekt jest podobny: to powierzchnia, która do złudzenia przypomina surowy beton, zarówno kolorem, jak i charakterystyczną, chropowatą strukturą. W zależności od konkretnego rodzaju produktu, zastosowanie betonu architektonicznego może być naprawdę szerokie, od zewnętrznych elewacji po okładziny ścian i podłóg wewnątrz domów. Tynk dekoracyjny imitacja betonu może być kładziony zarówno na całych powierzchniach ścian w pomieszczeniu, jak i na wybranych fragmentach.
Tynk dekoracyjny czy farba imitująca beton? Sprawdź, co lepsze
Jaki produkt będzie lepszy: farba strukturalna beton, tynk dekoracyjny czy może beton architektoniczny w postaci płyt montowanych na ścianie? To zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jakimi możliwościami dysponujesz. Przykładowo nieco cięższe, wymagające solidnego montażu płyty możesz zastosować w przedsionku czy na zewnątrz budynku, z kolei farbą ala beton pomalować szybko i sprawnie sypialnię, którą chcesz urządzić w stylu industrialnym.
Nie musisz się obawiać, że zadanie aplikacji betonu architektonicznego przerośnie Twoje umiejętności. Zazwyczaj wykonanie takiego wykończenia ściany jest banalnie proste, a w przypadku surowej okładziny wszelkie niedoskonałości czy nierówności są mile widziane.
Beton dekoracyjny – cena. Ile trzeba za niego zapłacić?
Jak pewnie zauważyłeś, definicja betonu dekoracyjnego jest dość szeroka, a co za tym idzie – trudno jednoznacznie określić, ile taki materiał może kosztować. Wszystko zależy od rodzaju produktu, ale też producenta czy sklepu, w którym planujesz zakup.
Cena betonu architektonicznego w postaci gotowych płyt będzie zwykle najwyższa – często zaczyna się od około 100 zł za panel wielkości 120x60 cm. Jeśli chodzi o beton w rolce, może mieć on formę tańszej tapety (kilkadziesiąt złotych za 10 metrów bieżących) lub droższej okładziny, za którą zapłacimy nawet kilkaset złotych.
Rozwiązaniem optymalnym pod kątem ekonomicznym jest zastosowanie tynku dekoracyjnego betonowego lub farby imitującej taki materiał. Ceny w takich marketach, jak Bricoman, zaczynają się od kilku-kilkunastu złotych za kilogram produktu.
Jak położyć beton architektoniczny? Aplikacja krok po kroku
W związku z omówioną już przez nas wyżej różnorodnością dostępnych rozwiązań, trudno jednoznacznie określić, jak położyć beton architektoniczny. W przypadku betonu dekoracyjnego w formie płyt, montaż polega na:
- przykejeniu paneli za pomocą specjalnego kleju budowlanego, zalecanego przez producenta (przykładowo odkształcalny klej cementowy)
- zamocowaniu płyt za pomocą niewidocznego systemu na kowie chemicznej z trzpieniem montażowym
- zastosowaniu specjalnych wieszaków montowanych na listwie montażowej (ten sposób nie wymaga klejenia płyt do ściany).
Jeśli chodzi o kładzenie betonu architektonicznego w postaci tynku, zazwyczaj przepis jest podobny, niezależnie od producenta: masę zalewa się wodą w odpowiednich proporcjach, miesza do uzyskania jednorodnej masy, a następnie aplikuje na wcześniej przygotowane podłoże za pomocą pacy tynkarskiej. Zwykle producenci zalecają nakładanie dwóch warstw tynku ozdobnego “beton” – pomiędzy aplikacjami należy odczekać kilka godzin.
W celu uzyskania charakterystycznych śladów po narzędziach, które nadadzą okładzinie modnej surowości, należy przyłożyć packę do świeżo nałożonego tynku i oderwać ją. Można też wyczarować wrażenie łączenia między płytami – wystarczy użyć twardego narzędzia. Na sam koniec, po wyschnięciu tynku, należy go wygładzić packą wenecką, opcjonalnie spryskując wcześniej ścianę wodą.
Jeśli chcesz swoje mieszkanie urządzić nowocześnie i modnie, może Ci się przydać beton architektoniczny, z którym – przy odrobinie pomysłowości – osiągniesz niesamowite efekty. W poszukiwaniu dobrej jakości materiałów do wykończenia wnętrz, koniecznie zajrzyj do sklepu Bricoman, w którym czekają na Ciebie takie rozwiązania, jak tynki architektoniczne czy farba imitacja betonu architektonicznego.
Validate your login