Agrowłóknina – rodzaje i zastosowanie
Agrowłóknina to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów ochrony roślin, która może w ogrodzie pełnić wiele innych funkcji. Czym tak naprawdę jest ten rodzaj tkaniny, czym się charakteryzuje i jakie jego rodzaje możemy wymienić? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.
Agrowłóknina – co to jest?
Agrowłóknina jest systemem ochrony roślin, do której wykorzystuje się specjalne tkaniny o różnym stopniu grubości, wykonywane z włókien polipropylenowych. Mają nieregularną, splątaną strukturę ze specjalnymi rowkami, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i przepływ wody. Agrowłókninę stosuje się zarówno w profesjonalnym rolnictwie, jak i na prywatnych działkach, w domowych ogródkach i ogrodach.
Agrowłókniny znajdziesz w ofercie wielu sklepów budowlano-ogrodniczych, takich jak, chociażby Bricoman w wielu wariantach i rozmiarach. To, czego potrzebujesz, to agrowłóknina 2m szeroka otulina ogrodowa biała czy agrowłóknina gruba na chwasty? Każdą z nich znajdziesz w tym popularnym sklepie.
Agrowłóknina to cieńszy typ włókniny, charakteryzujący się większą przepustowością światła i powietrza. Termin „agrotkanina” odnosi się zazwyczaj do grubszej tkaniny, określanej też jako mata szkółkarska lub mata ściółkująca. Warto jednak wiedzieć, że większość producentów również względem tego rodzaju tkaniny stosuje nazwę „agrowłóknina”.
Do czego służy agrowłóknina?
Jeśli chodzi o zastosowanie agrowłókniny, mówimy o dwóch podstawowych zadaniach: to okrywanie i osłanianie roślin oraz do ściółkowania gleby. Do czego konkretnie używamy agrowłókniny?
- Do okrywania roślin na zimę używa się włókniny w kolorze białym, która ogranicza ich nagrzewanie się. Powinna być stosunkowo cienka, inaczej mogłaby uszkodzić delikatną strukturę roślin swoim ciężarem, ale wytrzymała. Agrowłókninę chroniącą przed mrozem i bezpośrednim kontaktem ze śniegiem stosuje się w postaci pasów, rękawów lub mat agrowłókninowych między innymi na różach, warzywach zimujących (takich, jak por, pietruszka, szpinak i sałata), na winorośli czy wrzoścach.
- Do okrywania młodych roślin na wiosnę, celem ich zabezpieczenia przed przymrozkami oraz coraz mocniejszym światłem słonecznym. Dodatkowo funkcją takiego materiału jest zwiększenie temperatury, a co za tym idzie – przyśpieszenie ich wegetacji. W przypadku wiosennej agrowłókniny, mówimy o materiałach o bardzo cienkiej gramaturze.
- Do ściółkowania gleby, czyli przeciwdziałania rozwojowi chwastów. Tu stosuje się grubsze, bardziej zwarte i wytrzymałe rodzaje tkanin w ciemnych kolorach.
Jak już teraz mogłeś zauważyć, agrowłóknina – w zależności od zastosowania – występuje w kilku różnych odmianach, Jakie rodzaje tego typu ochrony roślin można wymienić? Sprawdźmy.
Agrowłóknina – rodzaje, które warto znać
Jaka agrowłóknina jest najlepsza i jaką wybrać, skoro w sklepach ogrodniczych można spotkać się z tak szerokim spektrum wyboru? Pamiętaj, że każdy kolor agrowłókniny oraz jej gramatura, ma inne zastosowanie. Oto, co należy wiedzieć.
- ● Jeśli chodzi o gramaturę agrowłókniny, ta do osłaniania roślin na wiosnę ma zazwyczaj 15-30 g/m kw. Gramatura agrowłókniny zimowej mieści się w przedziale 30-50 g/m kw. Z kolei gramatura agrowłókniny do ściółkowania wynosi Gramatura wynosi 50-100 g/m kw. Warto dopasować konkretną gramaturę do potrzeb konkretnych roślin, ich wytrzymałości na czynniki zewnętrzne itd.
- ● Co z kolorami agrowłókniny? Czarna, zwykle najgrubsza, służy do zabezpieczania otoczenia roślin przed namnażaniem się chwastów. Biała ma za zadanie odbijać promienie słoneczne i chronić przed ich szkodliwym wpływem (zwłaszcza na młode pędy). Brązowa oraz zielona pełnią podobne funkcje do czarnej, jednak ich kolor ma się lepiej maskować w otoczeniu – pierwsza będzie odpowiednia pod korę, z kolei druga nawiązuje do koloru trawnika.
W sklepach możesz dostać również specjalny rodzaj agrowłókniny: wiosenno-zimową, zwykle nieco grubszą i bardziej wytrzymałą niż wiosenna. Ten typ bardzo często spokojnie można po sezonie zdemontować i odłożyć do wykorzystania w kolejnym sezonie czy za rok.
Jaka agrowłóknina jest najlepsza? Podsumowanie
Nie wiesz, jaką agrowłókninę wybrać? Stoisz przed dylematem: agrowłóknina czarna czy biała? Przede wszystkim kieruj się zadaniem, jakie ten system ochrony roślin ma spełnić w Twoim ogrodzie czy na działce. Pamiętaj, że kupując agrowłókninę, powinieneś też pomyśleć o jej solidnym montażu – przydadzą Ci się do tego takie akcesoria, jak kołki mocujące, nazywane też szpilkami lub kotwami. Warto też kupić większą ilość materiału (wystarczy zapas około 5-10%).
Po przeczytaniu naszego poradnika nie powinieneś mieć problemów z tym, żeby wybrać odpowiedni rodzaj agrowłókniny i umiejętnie zastosować ją w ogrodzie. Po tekstylne systemy ochrony roślin oraz takie materiały, jak agrowłóknina do piaskownicy, zawsze w najlepszej cenie, zajrzyj do sklepu Bricoman, a na pewno nie zawiedziesz się ofertą.
Validate your login