Agrowłóknina czy geowłóknina – co wybrać?
Zastanawiasz się, czy powinieneś wybrać agrowłókninę, czy geowłókninę? Nie jesteś pewien, jakie są różnice między nimi i czy ich zastosowanie się różni? A może oba pojęcia są synonimami i odnoszą się do tego samego materiału? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się wszystkiego.
Agrowłóknina – co to jest i do czego służy?
Nie wiesz, co będzie lepsze: geowłóknina, czarna folia czy agrowłóknina? Zacznijmy od zdefiniowania najważniejszych rodzajów materiałów, z jakimi możesz mieć do czynienia w sklepie ogrodniczym i budowlanym. Co to jest agrowłóknina? To tekstylny system ochrony roślin, który polega na zabezpieczaniu zarówno ich, jak i gleby wokół, za pomocą specjalnych tkanin o różnej gramaturze, wykonanych z włókien polipropylenowych. Mają one strukturę z prześwitami, która umożliwia cyrkulację powietrza i wody.
Agrowłóknina, a może… folia? Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje rośliny, a nie uszkodzić je, wybierz “oddychającą” włókninę. W folii mogą zacząć pleśnieć, poparzyć się i zmarnieć – nawet, jeśli posiada ona specjalne perforacje.
Jakie są rodzaje agrowłókniny?
Agrowłókniny, stosowane są powszechnie w ogrodnictwie, zarówno w profesjonalnych ogrodach, jak i przydomowych ogródkach. Istnieje kilka rodzajów tego typu materiału, posiadających odmienne zastosowanie. To przede wszystkim:
- Agrowłókniny białe, o dość niskiej gramaturze, służące okrywaniu roślin na wiosnę oraz zimę. Ich rolą jest zabezpieczenie ich przed nadmiernym nasłonecznieniem, mrozem, zalegającym śniegiem, ale też przyspieszenie procesu wegetacji.
- Agrowłókniny czarne, znacznie grubsze i bardziej wytrzymałe, nazywane też matami ściółkowymi. Ich rolą jest zabezpieczyć glebę i zminimalizować ryzyko rozwoju chwastów. Alternatywą dla czarnej agrowłókniny mogą być materiały w kolorze brązowym oraz zielonym.
Geowłóknina – to jest i do czego służy?
Geowłóknina to materiał na pierwszy rzut oka podobny do agrowłókniny, ale posiadający inne funkcje i właściwości. Do jego produkcji używa się włókien polipropylenowych lub poliestrowych, które są ze łączone ze sobą igłowo lub termicznie (czyli zgrzewane). To materiał budowlany, który należy do grupy geosyntetyków przepuszczalnych. Stosowany jest tam, gdzie wymagana jest przepuszczalność cieczy w obu kierunkach, w poziomie i w pionie. Geowłókniny cenione są ze względu na swoje zdolności filtracyjne i w związku z nimi znajduje wiele zastosowań. Oto najważniejsze funkcje geowłókniny:
- Geowłóknina skutecznie chroni system drenażowy przed zanieczyszczeniem (zamuleniem), jednocześnie powstrzymując erozję gruntu wywołaną wodami gruntowymi.
- Materiał ten minimalizuje ryzyko odkształcenia się gruntu, wywołane jego osiadaniem, a do tego skraca czas konsolidacji oraz stabilizacji gruntu.
- Geowłóknina pomaga w odprowadzaniu nadmiaru wody, między innymi przy budowie zbiorników, składowisk odpadów, placów składowych czy fundamentów.
- Geowłóknina sprawdza się na przykład jako ochrona geomembran oraz chroni konstrukcje ziemne w formie nasypu czy skarpy przed rozpadnięciem się.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępny jest spory wybór różnego rodzaju geowłóknin, w tym między innymi dwuwarstwowa, do nawierzchni bitumicznych, separacyjno-filtracyjna, filtracyjna, ochronna. Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że jesteś w posiadaniu materiału o odpowiednich właściwościach.
Agrowłóknina czy geowłóknina? Sprawdź, co wybrać
Nie wiesz, czy wybrać agrowłókninę, czy geowłókninę? To proste: wystarczy upewnić się, jaką funkcję ma pełnić materiał. Jeśli potrzebujesz zabezpieczyć wysiane właśnie rośliny przed wiosennymi przymrozkami, ochronić je przed coraz silniejszym światłem słonecznym i przyspieszyć ich wzrost, sięgnij po białą agrowłókninę o gramaturze około 16 czy 17 g/m kw. Chcesz ochronić tuje przed narastaniem chwastów? Idealnie sprawdzi się specjalna czarna agrowłóknina. Jeśli szukasz podłoża pod oczko wodne albo planujesz zorganizować na dachu budynku ogród, sięgnij po geowłókninę o określonej funkcji. Pamiętaj, że szukając takiego pojęcia, jak “agrowłóknina do piaskownicy” tak naprawdę szukasz geowłókniny, zdecydowanie mocniejszej i bardziej wytrzymałej.
Jak widzisz, wystarczy wiedzieć, co dokładnie masz do zrobienia, żeby bez problemu wybrać dokładnie taki materiał, jakiego potrzebujesz. Bez względu na to, czy interesują Cię agrowłókniny antychwastowe, agrowłókniny ozdobne czy geowłókniny na budowę nowego domu, w sklepie Bricoman znajdziesz wszystkie produkty, jakich potrzebujesz, a także akcesoria, które są potrzebne do ich montażu.
Validate your login