Wybór odpowiedniego przedłużacza na budowę i do mieszkania

Wybór odpowiedniego przedłużacza na budowę i do mieszkania

Przedłużacze to powszechnie używane i przydatne urządzenia, które mają za zadanie ułatwienie pracy z urządzeniami elektrycznymi poprzez „wydłużenie” ich przewodu. Warto jednak wiedzieć nieco więcej o tego typu rozwiązaniach i dopasować je odpowiednio do potrzeb. W tym tekście opowiemy Ci więcej o tym, jakie powinny być przedłużacze budowlane i przedłużacze mieszkaniowe.

Przedłużacze budowlane i przedłużacze mieszkaniowe – bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, czy szukasz urządzenia na plac budowy, czy też potrzebujesz przedłużacza, który sprawdzi się w warunkach domowych, bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem. Co jednak wpływa na ten aspekt w kontekście przedłużaczy? Otóż jednym z ważniejszych czynników jest przekrój przewodów, który nie jest mniejszy niż 1,5 mm. Jeśli chodzi natomiast o liczbę żył, to absolutnym minimum są trzy - rozwiązania z mniejszą liczbą nie są warte Twojej uwagi. 

Czy wiesz, że?

Przedłużacze budowlane i przedłużacze mieszkaniowe, które są wyposażone w dwużyłowe przewody, nie oferują ochrony przed przebiciami prądu, co w praktyce oznacza, że nie mają uziemienia. Warto również wiedzieć, że cienkie kable bardzo mocno się nagrzewają w momencie, gdy przepływa przez nie prąd o dużym natężeniu, co również może stanowić poważne zagrożenie pożarowe.

Przedłużacz elektryczny – kiedy z niego korzystać? 

Przedłużacz elektryczny – kiedy z niego korzystać?

Przedłużacze są przede wszystkim stworzone do pracy z urządzeniami, które nie pobierają dużo prądu. Możesz więc swobodnie podłączyć do nich komputery, ładowarki, sprzęt RTV oraz niewielkie urządzenia AGD. Co jednak z większymi sprzętami? Co do zasady, najbezpieczniej jest podłączać je bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Jeśli jednak musisz skorzystać z przedłużacza, pamiętaj, że potrzebny Ci będzie sprzęt przystosowany do pracy w ciężkich warunkach.

Przedłużacze mieszkaniowe – jakie wybrać?

W każdym domu znajduje się co najmniej jeden przedłużacz, który umożliwia korzystanie ze sprzętów AGD oraz RTV. Bardzo często jednak można spotkać się z rozwiązaniami, które nie stanowią niemal żadnej ochrony i nie oferują niczego więcej niż kolejne gniazdo do wpięcia wtyczki. Jeśli zależy Ci na ochronie sprzętów, z których korzystasz, zainwestuj więc w przedłużacz antyprzepięciowy lub listwę filtrującą. Dobrym pomysłem są też rozwiązania z dodatkową opcją przymocowania bezpośrednio do biurka lub ściany. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i unikniesz problemów z plączącymi się pod nogami przewodami. Wybieraj przedłużacz z wyłącznikiem, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania.

Pamiętaj, aby do pomieszczeń takich jak kuchnia lub łazienka wybierać przedłużacze przystosowane do trudnych warunków oraz kontaktu z wilgocią. Unikniesz w ten sposób kosztownych awarii oraz uszkodzeń najpotrzebniejszych sprzętów.

Przedłużacze budowlane i ogrodowe

Wybór przedłużacza do zastosowań budowlanych i ogrodowych stanowi nieco odmienny przypadek, ponieważ konieczne jest upewnienie się, że będzie przygotowany do pracy w warunkach zewnętrznych, przy dużym zapyleniu i zawilgoceniu. Warto też w takich okolicznościach zainwestować w przedłużacz z długim przewodem oraz taki, który ma maksymalnie dużo żył i radzi sobie z wysokim obciążeniem. W kontekście prac ogrodowych i budowlanych zastanów się, czy najlepszym rozwiązaniem nie okazałby się przedłużacz bębnowy z przewodem np. 50 metrów. Dzięki temu będziesz mieć ogromną swobodę działania, a po skończonej pracy łatwo zwiniesz przewód i zabezpieczysz go przed uszkodzeniami.

Przedłużacz na zewnątrz – jak go zabezpieczyć?

Najważniejszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, jest wybór przedłużacza stworzonego z myślą o pracy na zewnątrz. Chodzi o zastosowanie specjalnych uszczelek chroniących przed przedostawaniem się wilgoci podczas deszczu. W tej kwestii najskuteczniejszą klasą odporności przed wodą jest IP44.

Czy przedłużacz elektryczny pobiera prąd?

Przedłużacz sam w sobie nie pobiera prądu, ponieważ nie jest on niezbędny do jego działania. Jedyny pobór, z jakim możesz się spotkać, występuje tylko wtedy, gdy zaopatrzysz się w urządzenia wyposażone w świecące wyłączniki. Warto jednak mieć świadomość, że wartość pobieranej energii elektrycznej w takich przypadkach jest na znikomym poziomie i nie musisz przejmować się wyższymi rachunkami za prąd.

Ile gniazd powinien mieć przedłużacz elektryczny?

Na tak zadane pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko przez to, że liczba gniazd powinna być ściśle powiązana z Twoimi wymaganiami. Jeśli potrzebujesz przedłużacza do pokoju, to standardowe 3 lub 4 gniazda w zupełności wystarczą. W przypadku budowy, ogrodu lub warsztatu warto postawić na rozwiązanie, do którego będziesz mógł podłączyć więcej urządzeń jednocześnie. Przed zakupem przedłużacza zastanów się więc, czego tak naprawdę potrzebujesz i podejmij decyzję zgodną z własnymi preferencjami. Miej też na uwadze markę sprzętu tak, aby gwarantował on długą i bezproblemową pracę.