Rekuperacja – wady i zalety

Szukając najlepszego sposobu na stworzenie instalacji wentylacyjnej, warto zapoznać się z terminem rekuperacji. Jest to bowiem system pozwalający nie tylko na odpowiednią wymianę powietrza w mieszkaniu, ale również na większe oszczędności w domowym budżecie. Jak zatem działa?

Rekuperacja – co to?

Rekuperacja to nic innego jak jeden z systemów mechanicznej wentylacji stosowanej w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Od zwykłych instalacji różni ją jednak sposób działania pozwalający na odzyskiwanie ciepła z odprowadzanego na zewnątrz powietrza. Jak działa ten typ rozwiązania?

Przede wszystkim opiera się ono na pracy urządzenia stanowiącego serce całej instalacji wentylacyjnej, czyli rekuperatora. Jest on odpowiedzialny za wymuszanie wymiany powietrza i robi to jednocześnie w obu kierunkach, czyli zasysa czyste powietrze z zewnątrz, a w tym samym czasie odprowadza zanieczyszczone powietrze z mieszkania. Oba strumienie powietrza dystrybuowane są w to samo miejsce, czyli do wymiennika ciepła, jednak nie mieszają się ze sobą, ponieważ prowadzone są odrębnymi rurami do rekuperacji. W tym miejscu, jak sama nazwa wskazuje, następuje wymiana ciepła. Czyli nagrzane powietrze z wnętrza domu oddaje swoje ciepło, które następnie jest przekazywane do chłodnego powietrza z podwórza. W efekcie powietrze trafiające do mieszkania jest od razu nagrzane i nie powoduje wychładzania pomieszczeń.

Rekuperacja – co to?

Największe zalety rekuperacji

Czy rekuperacja w domu to dobre rozwiązanie? Wyżej opisany mechanizm działania tego systemu od razu może Cię przekonać, że warto w nie zainwestować. Odzyskiwanie ciepła pozwoli Ci bowiem ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem mieszkania w trakcie zimy, co będzie miało ogromne znaczenie w dobie ciągle rosnących opłat związanych z zużyciem gazu czy prądu. Rekuperacja ma jednak o wiele więcej zalet – oto kilka z nich:

  • Duże oszczędności – wspomniane wyżej odzyskiwanie ciepła może zapewnić nawet do 30% mniejsze rachunki za ogrzewanie.
  • Oddychasz czystym powietrzem – przy tworzeniu projektu rekuperacji warto uwzględnić zastosowanie filtrów. To właśnie dzięki nim powietrze wpuszczane do mieszkania będzie najpierw oczyszczane ze smogu, alergenów i innych zanieczyszczeń, z którymi można się spotkać na zewnątrz.
  • Cyrkulacja powietrza przez cały rok – dzięki rekuperacji nie musisz polegać na wietrzeniu mieszkania za pomocą otwierania drzwi i okien. Powietrze jest wymieniane przez cały czas, niezależnie od pory roku, a zatem nie musisz się obawiać, że zimą jakość powietrza, którym oddychasz, drastycznie spadnie.
  • Regulacja stopnia wentylacji – mechaniczny system rekuperacji oddaje w Twoje ręce kontrolę nad intensywnością wymiany powietrza. Możesz sterować parametrami wentylowania wnętrz, a tym samym dostosowywania pracy instalacji do aktualnie panujących w mieszkaniu warunków. Jeśli okresowo zwiększa się częstotliwość gotowania w kuchni lub przy wizycie gości więcej osób codziennie bierze prysznic, możesz podkręcić wydajność rekuperacji!
  • Optymalna wilgotność powietrza – dzięki rekuperacji możesz też zadbać o przyjemny i zdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Pomiędzy odprowadzanym i dystrybuowanym do wnętrz powietrzem nie dochodzi do wymiany wilgoci, a zatem z powodzeniem pozbędziesz się jej nadmiaru z kuchni czy łazienki.

 

Czy wiesz, że...

W niektórych modelach rekuperatorów można znaleźć wbudowany  czujnik stężenia dwutlenku węgla. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, może się to objawiać gorszym samopoczuciem domowników np. poprzez problemy ze skupieniem, ból głowy czy obniżenie nastroju. Takie rozwiązanie natomiast pozwoli zadbać o powietrze wolne od szkodliwych dla Ciebie i Twoich bliskich substancji!

Minusy instalacji rekuperacyjnych

Nie sposób nie docenić licznych zalet rekuperacji. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zastosowaniu takiego systemu we własnym domu, musisz mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim należy wspomnieć o kosztach związanych z montażem i użytkowaniem takiej instalacji. Ile kosztuje rekuperacja? O ile zrealizowanie projektu rekuperacji już na etapie stawiania budynku jest tylko nieznacznie droższe od wykonania wentylacji grawitacyjnej, o tyle koszt eksploatacyjny jest już sporo wyższy i może sięgać nawet kilkuset złotych w skali roku. Wynika to z konieczności robienia przeglądów instalacji oraz wymiany filtrów, by zapewnić efektywną pracę całego systemu.

Minusy instalacji rekuperacyjnych

Drugą wadą rekuperacji jest ryzyko przesuszania powietrza w mieszkaniu. Na szczęście z tym problemem można sobie łatwo poradzić, używając specjalnych nawilżaczy w pomieszczeniach. Przy rekuperacji warto stosować higrometry, by cały czas mieć pod kontrolą parametry powietrza i w razie potrzeby je poprawiać.

Rekuperacja – czy warto?

Rekuperacja w domu jest rozwiązaniem, którego zalety zdecydowanie przewyższają wady. Jednak to tylko od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości budżetowych każdego z nas zależy, czy tego typu instalacja wentylacyjna znajdzie zastosowanie w konkretnych budynkach.

Szukając produktów pozwalających na stworzenie wydajnych systemów rekuperacji, koniecznie zajrzyj do asortymentu sklepów Bricoman. Oprócz szerokiego wyboru rekuperatorów i rur do rekuperacji znajdziesz tutaj także wsparcie specjalistów, dzięki którym bez trudu dobierzesz potrzebne elementy i stworzysz efektywną wentylację w domu, która w pełni odpowiada Twoim wymaganiom!