Zmieniają Państwo sklep obsługujący, w związku z czym może zmienić się też dostępność produktów. Sugerujemy jednocześnie, iż dla usprawnienia obsługi Państwa zamówienia oraz obniżenia kosztów dostawy proponujemy wybór najbliższego sklepu z listy poniżej:

Jeśli w pobliżu nie ma jednego z naszych sklepów zawsze możecie Państwo kupić na www.bricoman.pl

Kupuj przez telefon

  Jak samemu malować, pomalować ściany? Przygotowanie ścian

  jak samemu pomalować ściany

  Nawet jeśli kupimy najlepsze farby do pomalowania swojego mieszkania, ale nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie ścian, a do tego będziemy malować niefachowo, to niestety, ale finalny efekt może pozostawiać wiele do życzenia. Malowanie nie jest może bardzo skomplikowane, ale jeśli nigdy tego nie robiliśmy to trzeba się odpowiednio przygotować. Oto kilka ważnych porad, które na pewno nam to ułatwią.

  Przygotowanie ścian do malowania

   

  Wyposażenie, które może nam się przydać Dobry malarz nie może się obejść bez profesjonalnych narzędzi malarskich, a więc na pewno będziemy musieli się odpowiednio zaopatrzyć. Na pewno podstawą będą tutaj wałki, które (co bardzo ważne) dobieramy do rodzaju malowanych ścian. Wybór dotyczy długości włosia wałka i w przypadku gładkich powierzchni korzystamy z włosia krótkiego, do standardowych tynków średniego, a bardzo długiego do powierzchni chropowatych. Wałek z pewnością jest najwygodniejszym narzędzie do malowania, które wybacza wiele błędów niedoświadczonego malarza. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w teleskop do wałka, który ułatwi malowanie sufitów. Przyda nam się też wałek okrągły, świetny do malowania narożników wewnętrznych. Korzystanie z wałków nie oznacza jednak, że możemy zapomnieć o pędzlach. Dobrze jest mieć kilka mniejszych pędzelków, które będą doskonałe do malowania miejsc przy okiennych ramach, gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych i wszędzie tam, gdzie nie dało się z pomieszczenia zabrać różnych elementów. Do tego dużo folii malarskiej, taśma malarska, kuweta do wałka oraz odpowiedniej klasy drabina. Wszystkie te rzeczy bez problemu kupimy sobie w naszym sklepie Bricoman. Osoby niemające starej odzieży mogą kupić także kombinezon do malowania oraz koniecznie trzeba się zaopatrzyć w czapkę lub coś do nakrycia głowy, gdyż podczas malowania sufitu możemy się porządnie pobrudzić. Czas na przygotowanie ścian Zaopatrzeni po zęby w akcesoria malarskie jeszcze nie możemy zabrać się do mieszania naszych farb i pierwszych posunięć wałkiem.
   
  Czas bowiem na przygotowanie naszych ścian, a zaczynamy od prostego testu własną dłonią. Po prostu przejeżdżamy palcami po powierzchniach, które będziemy malowali. W ten sposób po pierwsze stwierdzimy jaki charakter ma powierzchnia ściany, a więc jaki wałek będzie nam potrzebny. Po drugie sprawdzamy czy palce mamy pobrudzone pigmentem farby, która aktualnie jest na ścianie. Jeśli ściana nie brudzi to nie pozostaje nam nic innego jak ją odtłuścić korzystając ze specjalnego mydła malarskiego. Brudząca ściana wymaga położenia warstwy gruntującej. Zostaje nam jeszcze kwestia wyrównania powierzchni. Jeśli na ścianie czy suficie są pęknięcia lub wykruszenia tynku, to ubytki musimy uzupełnić gipsem, który po wyschnięciu wyrównujemy papierem ściernym. Usuwamy także starą farbę w tych miejscach, gdzie się ona nie trzyma, spękała lub spuchła, możemy to zrobić na przykład szpachelką. Takie miejsca później także musimy zaszpachlować i niestety, ale to właśnie uzupełnianie ubytków jest najtrudniejsze.
   
  O ile w przypadku tynków gipsowych możemy sobie poradzić sami, tak przy typowych tynkach mineralnych trzeba nie tylko wypełniać ubytek, ale jeszcze obszar dookoła, aby ukryć naszą naprawę. Jeśli udało nam się przygotować podłoże to możemy brać się za malowanie ściany, ale… Trzeba jeszcze wykorzystać kupioną wcześniej farbę malarską i taśmę. Taśmą oklejamy wszystkie elementy, których nie usuniemy z pomieszczenia, czyli gniazdka elektryczne, włączniki światła, ramy okienne, ościeżnice itd. Resztę, szczególnie podłogę, wykładamy folią malarską.
   

  Warunki do malowania

   

  Przed rozpoczęciem samego malowania powinniśmy jeszcze bardzo dokładnie przyjrzeć się wskazówkom producenta konkretnej farby. Chodzi tutaj o warunki w mieszkaniu. Każda farba może wymagać nieco innej temperatury minimalnej, a nawet wilgotności. Warto o to zadbać, aby nasza praca nie poszła na marne. Teraz już naprawdę można zabrać się za to co najprzyjemniejsze, czyli malowanie. Współczesne techiniki malowania sugerują rozpoczynanie całego procesu od sufitów. Warto malować zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu, aby ukryć ewentualne smugi i nasze niedociągnięcia. Rogi można malować wałkiem okrągłym. Na koniec zostawiamy sobie trudne fragmenty do uzupełnienia pędzelkiem, a więc obramowania różnych elementów znajdujących się w pomieszczeniach.
   
  Życzymy powodzenia!