Planowanie przestrzeni wokół domu
Stając przed zadaniem zaprojektowania przestrzeni wokół domu, masz wyjątkową okazję, by stworzyć osobistą strefy relaksu, która połączy funkcjonalność z estetyką, a komfort – z naturą. W tym poradniku przedstawimy Ci proste, ale efektywne sposoby na przekształcenie posesji czy ogrodu w miejsce, które będzie odzwierciedlać Twoje potrzeby i styl życia.
Co warto wiedzieć o planowaniu przestrzeni wokół domu? Podstawowe wskazówki
Planujesz otoczenie domu? Musisz wiedzieć, że to zadanie, które wymaga nie tylko kreatywności i wizji, ale również praktycznej wiedzy o aranżacji i zagospodarowaniu przestrzeni zewnętrznej. Najważniejsze jest rozważanie takich aspektów, jak funkcjonalność (wynikająca między innymi z dostępnej powierzchni gruntu i naszych potrzeb), styl. Warto wyczarować takie miejsce, które nie tylko będzie cieszyć oko, ale również odpowiadać na potrzeby i życzenia wszystkich domowników. Jak nie popełnić błędu w procesie planowania posesji? Sprawdź sześć prostych kroków.
1. Przygotowanie gruntu pod dalsze prace
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace w ogrodzie, musisz przede wszystkim odpowiednio przygotować gruntu. To rodzaj “fundamentu”, na którym będziesz mógł oprzeć swój projekt. Warto w tym celu przeprowadzić analizę składu gleby i ustalić, czy jest piaszczysta, gliniasta, czy może bogata w próchnicę. W zależności od tego możesz zadecydować między innymi o wyborze rodzaju roślin. W razie potrzeby rozważ przekopanie gleby i wzbogacenie jej kompostem. Upewnij się, że teren jest odpowiednio wypoziomowany – zwłaszcza jeśli planujesz tworzyć stawy, trawniki czy ścieżki. Planujesz instalację systemu nawadniania ogrodu? To najlepszy moment, by rozplanować jego rozmieszczenie.
2. Projektowanie ogrodu krok po kroku
Projektowanie ogrodu jest procesem, który wymaga cierpliwości i pewnych umiejętności estetycznych. Jeśli czujesz, że chcesz poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, bez pomocy fachowca, nic nie stoi na przeszkodzie. Jak to zrobić? Ustal, w jakim stylu ma być utrzymana przestrzeń, rozplanuj rozmieszczenie większych elementów (takich jak taras, oczko wodne, altana). Przy wyborze roślin uwzględnij nasłonecznienie oraz rodzaj gleby. Zastanów się też, jak będą wyglądały za kilka lat.
3. Wytyczenie stref i ścieżek na posesji
Wytyczenie stref i ścieżek w ogrodzie wpłynie na funkcjonalność i estetykę przestrzeni, warto więc temu procesowi poświęcić sporo uwagi. Zastanów się nad tym, w jakich miejscach wyznaczyć strefę do wypoczynku, rekreacji, uprawy roślin itd. Jeśli chodzi o ścieżki, pamiętaj o jednym: powinny być nie tylko logicznie rozmieszczone i wygodne w użytkowaniu, ale też wizualnie pasujące do otoczenia. Zadbaj też o ogrodzenie posesji – w tym kontekście masz szeroki wybór różnego rodzaju rozwiązań, od nowoczesnych po rustykalne.
4. Sadzenie roślin i przygotowanie trawnika
Jak już wiesz, wybór odpowiednich gatunków roślin powinien być uzależniony od nasłonecznienia, wilgotności czy pH gleby. Pomyśl o kombinacji roślin wieloletnich, sezonowych, a także o takich, które kwitną w różnych terminach – dzięki temu Twój ogród będzie atrakcyjny przez cały rok. Trawnik możesz posiać bądź wykorzystać darń w rolkach, która umożliwi szybsze osiągniecie efektu “wow” w ogrodzie.
Wskazówka:
Zanim zabierzesz się do pracy przy sadzeniu roślin, koniecznie upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia ogrodowe, takie jak na przykład grabie do liści. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy po raz pierwszy zakładasz ogród z prawdziwego zdarzenia.
5. Planowanie nawadniania ogrodu
Efektywne nawadniania ogrodu jest szalenie istotnym aspektem, jeśli chcesz utrzymać zielone otoczenie w dobrej kondycji. Właśnie dlatego należy starannie rozważyć wszystkie dostępne (na przykład w sklepie Bricoman) opcje. System powinien być dostosowany do specyfiki i wymagań Twojego ogrodu – różne strefy i różne rośliny mogą potrzebować innego stopnia wilgotności. Znakomitym pomysłem jest inwestycja w nowoczesne technologie, w tym sterowniki nawadniania zraszacze wynurzalne, zestawy hydroforowe i inne.
6. Aranżowanie otoczenia z pomocą architektury i mebli
Aranżacja przestrzeni wokół domu z wykorzystaniem takich elementów, jak lekka architektura ogrodowa czy stylowe meble, może całkowicie odmienić jej charakter! Rozważ zainstalowanie pergoli, która stworzy cienisty zakątek idealny ciepłe dni lub stwórz kamienną ścianę – idealne tło dla roślin. Meble ogrodowe powinny być nie tylko estetycznie dopasowane do stylu ogrodu, ale również funkcjonalne i wygodne. Pamiętaj o ich przeznaczeniu. Zadbaj o miękkie poduszki na leżakach do wypoczynku, a solidny stół i krzesła ustaw w części jadalnej. Warto wykorzystać też ogrodowe siedziska z pojemnikami do przechowywania, na przykład narzędzi ogrodowych czy sezonowych elementów dekoracyjnych.
Planowanie przestrzeni wokół domu, począwszy od wytyczenia ścieżek czy przygotowania ogrodzenia aż po zaplanowanie sposobu nawadniania ogrodu, to wyzwanie nie tylko w kontekście estetyki, ale też funkcjonalności, bezpieczeństwa, komfortu. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami łatwiej Ci będzie wyczarować idealną przestrzeń, bez względu na to, czy dysponujesz sporym areałem ziemi, czy skromnym ogródkiem. Naszym zdaniem każda przestrzeń zasługuje na uwagę i każda ma w sobie niezwykły potencjał!
Validate your login