Malowanie natryskowe ścian i sufitów krok po kroku
Jeśli tradycyjna metoda nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz postawić na malowanie natryskowe ścian i sufitów. Z czym wiąże się ten proces, jak się do tego przygotować i jak przeprowadzić wszystkie prace od A do Z? Przeczytaj, jak malować natryskowo, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat.
Z tego wpisu dowiesz się:
- kiedy warto zdecydować się na malowanie ścian natryskowo,
- ile farby na m² zużyjesz,
- jak przygotować się do malowania natryskowego,
- jak pokrywać ściany pistoletem natryskowym.
Kiedy warto zdecydować się na malowanie ścian natryskowo?
Pod pojęciem malowania natryskowego kryje się aplikacja farby za pomocą specjalnego pistoletu. Urządzenie rozbija ją na drobne cząsteczki, a następnie wyrzuca pod ciśnieniem, dzięki czemu trafia precyzyjnie we wskazane miejsce – na ścianę – i równomiernie pokrywa powierzchnię.
Tradycyjne malowanie ścian za pomocą ręcznego wałka wiąże się ze sporym nakładem pracy. Aby uzyskać estetyczny efekt i dobre pokrycie, wałek należy dociskać do ściany ze stałą siłą, a trudno dostępne miejsca wykańczać przy użyciu precyzyjniejszego narzędzia malarskiego, np. pędzla, co wiąże się z dodatkowym wysiłkiem. W przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni i z wieloma nietypowym zakamarkami oznacza to, że uporanie się z zadaniem zajmie sporo czasu.
Jeśli zdecydujesz się na malowanie natryskowo, oszczędzisz sobie sporo wysiłku. Pokrycie farbą powierzchni zajmie Ci znacznie mniej czasu i okaże się mniej męczące – wystarczy tylko przesuwać pistolet po kolejnych obszarach ściany w taki sposób, by rozpylić ją równomiernie na całym obszarze. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że ciśnienie kompresora jest ustawione przez cały czas na taką samą wartość, co zapewnia równomierny rezultat.
Dawniej malowanie natryskowe ścian opłacało się tylko w przypadku dużych powierzchni. Obecnie ceny zestawu potrzebnego do przeprowadzenia prac w ten sposób są na tyle niskie, że warto się na to zdecydować również wtedy, gdy masz do pomalowania niewielki metraż. Pistolet wykorzystasz jeszcze niejednokrotnie przy malowaniu innych pomieszczeń i elementów, więc ta inwestycja z pewnością zwróci Ci się z czasem.
Po pistolet do malowania warto też sięgnąć wtedy, gdy zamierzasz pomalować ściany o nierównomiernej powierzchni, np. pokryte tynkiem strukturalnym lub sztukaterią. Przy malowaniu ręcznym konieczne byłoby korzystanie z wałków o różnym runie, aby równomiernie pokryć wszystkie rowki i zagłębienia. Natrysk dotrze do wszystkich zakamarków bez specjalnych działań z Twojej strony, więc okaże się skuteczniejszy w takim przypadku.
Stosowanie pistoletu sprawia również, że pociągnięcia pędzla czy wałka nie są widoczne na pomalowanej powierzchni. Uzyskanie idealnie gładkiej powłoki malarskiej nie przysporzy zatem żadnych trudności. To także sposób na zmniejszenie liczby pęcherzyków powietrza w farbie, co może wpłynąć na poprawę trwałości wykończenia ściany.
Ekonomiczny aspekt malowania natryskowego – ile farby na m² zużyjesz przy tej metodzie?
Przy malowaniu natryskowym oszczędzasz głównie czas i własne siły. A co z pieniędzmi? Okazuje się, że zużycie farby przy malowaniu natryskowym jest dużo niższe niż wtedy, gdy używasz pędzla lub wałka. Pistolet równomiernie rozpyla ją na całej powierzchni, zmniejszając straty materiału nawet o 30-40%. W związku z tym praca okazuje się efektywna nie tylko w kontekście czasowym, ale także ekonomicznym. Koszt zakupu farby może być zatem znacznie niższy niż przy stosowaniu innych metod malarskich.
Z jakim zużyciem materiału musisz się liczyć przy malowaniu natryskowym? Szacuje się, że 1 litr farby emulsyjnej pokryje od 8 do 12 m² powierzchni. W przypadku farby olejnej uzyskasz jeszcze ekonomiczniejszy rezultat – od 12 do 15 m² ściany.
Praktyczne wskazówki dotyczące malowania pistoletem natryskowym – co przygotować i jakie ciśnienie ustawić?
Zanim przystąpisz do malowania ścian metodą natryskową, zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria. O ile masz do pomalowania tylko niewielkie mieszkanie czy kilka pomieszczeń w domu, wystarczy Ci niewielki pistolet o nieskomplikowanej budowie, za który zapłacisz kilkaset złotych. W przypadku prac na większym obszarze przyda Ci się już profesjonalny sprzęt z agregatem malarskim i kompresorem. W tym przypadku średnie ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Tak jak w przypadku tradycyjnej metody malowania, zadbaj także o właściwe zabezpieczenie pomieszczenia, aby zapobiec niechcianym rozbryzgom i uporczywemu skrobaniu zaschniętej farby z trudnych do wyczyszczenia miejsc. W tym celu starannie oklej folią malarską i taśmą podłogę wraz z listwami przypodłogowymi, lampy, parapety, drzwi, okna, meble, a także pozostałe elementy wyposażenia wnętrza.
Zdecydowana większość farb może być aplikowana trzema metodami: wałkiem, pędzlem i natryskiem. Zalecamy jednak upewnić się, czy to samo dotyczy wybranej przez Ciebie farby. Na karcie produktu znajdziesz też szczegółowe wskazówki dotyczące malowania natryskowego, m.in. zalecane ciśnienie i rodzaj dyszy. Tylko stosując się do tych wskazówek, możesz liczyć na trwałość powłoki malarskiej.
Jak malować ściany pistoletem natryskowym? Instrukcja krok po kroku
Aby równomiernie pokryć ścianę i uzyskać estetyczny efekt, kieruj się poniższą instrukcją dotyczącą tego, jak malować pistoletem natryskowym.
- Sprawdź stan starej powłoki malarskiej i w razie potrzeby usuń luźne fragmenty oraz wypełnij ubytki masą szpachlową.
- Wygładź ściany i wyszlifuj ich powierzchnię, aby była idealnie gładka i równa.
- Umyj ściany, by usunąć z nich zabrudzenia, które mogłyby prześwitywać spod nowej powłoki malarskiej.
- Zastosuj grunt, by zmniejszyć wchłanianie farby i jej zużycie.
- Zabezpiecz pomieszczenie przed przystąpieniem do malowania.
- Napełnij pistolet farbą, upewniając się uprzednio, że cechuje się zalecanym poziomem lepkości. Zadbaj o to, by było jej wystarczająco dużo do pomalowania całej ściany, bo pracy nie należy przerywać z obawy o powstanie zacieków i plam.
- Przeprowadź test jakości strumienia na mało widocznym fragmencie ściany, aby upewnić się, że sprzęt działa prawidłowo i został właściwie ustawiony.
- Ustaw właściwe ciśnienie kompresora. Kieruj się w tym przypadku wskazówkami producenta, chociaż zazwyczaj odpowiednia wartość to 2-3 bary.
- Trzymaj pistolet ok. 15-20 cm od ściany i przesuwaj nim równomiernymi, powolnymi ruchami albo w pionie, albo w poziomie. Unikaj przestojów, gdyż może to prowadzić do powstania większego nasycenia w pewnych miejscach, co objawi się pod postacią nieestetycznych plam.
- W razie potrzeby powtórz malowanie, aby zapewnić idealne pokrycie ściany bez prześwitów.
Pamiętaj, że rozpylone drobinki farby nie tylko trafiają na ścianę, ale też unoszą się w powietrzu. Jeśli nie chcesz ich wdychać ani pobrudzić nimi ubrania, zadbaj o odpowiednie środki ochrony osobistej podczas pracy, m.in. strój ochronny, okulary i maseczkę
Validate your login