Kleje, fugi i grunty - niezbędne środki przy montażu płytek    

Kleje, fugi i grunty - niezbędne środki przy montażu płytek

Montaż płytek to procedura, która wymaga nie tylko doświadczenia, ale i odpowiednich środków. W tym tekście opowiemy Ci więcej o tym, jaki klej do płytek wybrać oraz co jeszcze może się przydać podczas tego typu prac remontowych. Dzięki tym informacjom powodzenie całego projektu staje się niemal pewne!

Płytki – gdzie kleić?

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dynamicznie, ale jedno jest stałe – niemal każda łazienka oraz kuchnia jest ozdabiana płytkami ceramicznymi. Tego typu materiał ma do zaoferowania nie tylko atuty czysto funkcjonalne, ale również i estetyczne. Płytki występują w wielu wzorach oraz rozmiarach, co daje ogrom możliwości aranżacyjnych i pozwala na stworzenie wyjątkowego wnętrza.

Klejenie płytek – czego będziesz potrzebować?

Tak jak zapowiadaliśmy na początku tego tekstu, przygotowaliśmy dla Ciebie opis najpopularniejszych rozwiązań, które przydają się podczas klejenia płytek bez względu na pomieszczenie. Czytaj dalej i poznaj nasz niezbędnik kafelkarza.

1. Klej do płytek
Podstawowy element, bez którego układanie z pewnością się nie uda. Wybór odpowiedniego środka jest w tym przypadku niezwykle istotny i decyduje o tym, czy stworzona powłoka będzie trwała i wytrzymała na trudy codziennej pracy. Na rynku obecnie funkcjonują trzy rodzaje klejów, które dobiera się pod konkretne parametry pracy.

  • Kleje z żywic reaktywnych – są to produkty specjalistyczne i wybierane przede wszystkim przez profesjonalne ekipy
  • Kleje cementowe – jak sama nazwa wskazuje, produkuje się je na podstawie cementu. Pełnię swoich właściwości wiążących uzyskują po kontakcie z wodą.
  • Kleje dyspersyjne – zazwyczaj występują w postaci pasty i stanowią połączenie spoiw organicznych wodnej dyspersji polimerowej, wypełniaczy oraz różnego rodzaju dodatków organicznych.

Kleje, fugi i grunty - niezbędne środki przy montażu płytek

2. Grunt

Ten produkt jest stosowany bezpośrednio przed kafelkowaniem. Jego zadaniem jest wzmocnienie oraz wyrównanie podłoża przed położeniem płytek. Do gruntowania potrzebne Ci również będzie pędzel lub wałek malarski.

Czy wiesz, że?

Środek gruntujący to nie tylko wyrównanie powierzchni, ale również nadanie jej dodatkowej przyczepności, co ma ogromne znaczenie w kontekście dobrego stanu ścian lub podłóg w Twoim domu.

3. Fugi

Zadaniem fugi do płytek jest wypełnienie oraz uszczelnienie przestrzeni, które pojawiają się pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Ma to duże znaczenie w kontekście zabezpieczenia przed dostawaniem się pod podłogę wilgoci, ale nie tylko. Brak specyficznych szpar to również zabieg estetyczny, dopełniający aranżację danego pomieszczenia. Podczas wyboru fugi warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Źle dobrany produkt może nie tylko burzyć zamysł wizualny, ale również negatywnie wpływać na stan techniczny podłogi lub ściany.

Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje fug, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony inwestorów:

  • cementowe – najchętniej wybierane przez klientów. Przydają się podczas układania mozaiki, małych płytek ceramicznych oraz kamiennych. Nie powinny być stosowane tam, gdzie istnieje ryzyko dostępu wilgoci;
  • epoksydowe – zazwyczaj stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, ponieważ nie wchłaniają pary wodnej oraz tłuszczu;
  • cementowo-epoksydowe – łączą w sobie właściwości obu wspomnianych rozwiązań, dzięki czemu idealnie sprawdzają się przy projektach, które wymagają fug odpornych na uszkodzenia oraz działanie wilgoci.
Kleje, fugi i grunty - niezbędne środki przy montażu płytek

Co jeszcze będzie potrzebne?

Skoro masz już klej do płytek, grunt i fugę, czas zająć się wyposażeniem, które pomoże Ci wykonać projekt od strony technicznej. Na pewno przyda Ci się:

  • przycinarka do płytek – niewielka gilotyna, która pozwala na szybkie przycinanie płytek zgodnie z zapotrzebowaniem. Przycinarki są wyposażone w specjalne kątowniki, które gwarantują idealny kształt po przycięciu;
  • sznur traserski – dzięki niemu wyznaczysz linię bezpośrednio przed klejeniem płytek. Sznur jest stosowany bez względu na podłoże, na którym mają znaleźć się kafelki;
  • poziomica – ten sprzęt pomoże Ci uzyskanie idealnie równej powierzchni płytek;
  • paca – przydaje się podczas nakładania kleju na podłoże. Jedna strona pacy jest gładka i służy do rozprowadzania środka a druga do nakreślania odpowiedniej faktury po rozprowadzeniu;
  • kliny (krzyżaki) – dzięki nim możliwe jest uzyskanie takich samych przestrzeni pomiędzy płytkami. Ma to ogromne znaczenie w kontekście estetycznym. Niewielkie krzyżaki są wykonane z plastiku, a swoim kształtem przypominają krzyż;
  • profile – służą do zabezpieczenia płytek przed uszkodzeniem oraz odseparowaniem ich od innego materiału położonego na podłodze lub ścianie. Profile są dostępne w wielu rozmiarach oraz kolorach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne.