Jakie są rodzaje miar zwijanych i jak wybrać odpowiednią?
Różnorodność narzędzi mierniczych sprawia, że wybór odpowiedniego produktu nie zawsze jest oczywisty. Problem ten dotyczy również popularnych miar zwijanych, które różnią się pod wieloma względami. Na co zwrócić uwagę, wybierając miarkę zwijaną? Sprawdź nasze wskazówki!
Z tego wpisu dowiesz się:
- komu przyda się miara zwijana,
- jakie są najważniejsze parametry miar zwijanych,
- jakie są rodzaje miar zwijanych,
- którą miarę zwijaną wybrać.
Miara zwijana – komu się przyda?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – miarkę warto mieć na wyposażeniu domu, garażu, ogrodu, skrzynki narzędziowej, bo przydać się może każdemu w różnych sytuacjach. Prosty w obsłudze przyrząd znajduje zastosowanie podczas remontów, urządzania wnętrz, prac hobbystycznych, na placach budowy czy przy projektowaniu terenów zielonych, ale jego użyteczność wykracza znacznie dalej.
Kaseta chroniąca mechanizm z hamulcem oraz taśma – z tych elementów składa się popularna miarka. Szeroki wybór (miara 50 m, miara zwijana 10 m, miarka 5-metrów) powoduje, że łatwo znajdziesz model zarówno do profesjonalnych pomiarów, jak i do prac domowych. Należy przy tym pamiętać o zapoznaniu się ze specyfikacją poszczególnych miarek, ponieważ różnią się one nie tylko zasięgiem, ale także precyzją pomiaru oraz jakością wykonania. Na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze parametry miar zwijanych
Narzędzia ręczne różnią się od siebie pod względem technicznym i dotyczy to także miar zwijanych. Te proste w użytku akcesoria miernicze mają różne parametry, od których w dużej mierze zależy ich trwałość oraz wygoda użytku.
Materiał wykonania
Kwestia ta dotyczy zarówno samej taśmy, jak i kasety, w której jest ona schowana, czy zaczepu. Taśma ze stali węglowej to jedno z najsolidniejszych rozwiązań. Dla ochrony podziałki taśmy pokrywa się specjalną folią bądź lakieruje.
Kasety wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, a do zamortyzowania miary w razie upadku stosuje się gumę termoplastyczną. Obudowy niektórych produktów wykonuje się też z metalu zabezpieczonego chromowaną powłoką. Zaczep, czyli hak zamocowany na początku taśmy, powinien być wykonany ze stali nierdzewnej.
Wymiary taśmy
Zasięg wysuwanej z kasety taśmy waha się od kilku do kilkudziesięciu metrów (2-20 m). Ważna jest jednak nie tylko długość, ale również szerokość samej taśmy. W modelach o zasięgu 3 m wynosi ona zwykle 16 mm, ale miara zwijana 5 m lub dłuższa zwykle ma już zwiększoną szerokość – 19 mm lub 25 mm.
Dokładność pomiaru
Miary zwijane można przyporządkować do jednej z trzech klas dokładności określających maksymalne błędu pomiarów. Klasa I oznacza, że miara mierzy z największą dokładnością, a klasa III świadczy o najmniejszej precyzji. Produkty kwalifikuje się wg poniższych wzorów (gdzie L oznacza długość odcinka podziałki przymiaru):
- (0,1 + 0,1 L) mm – dla przymiarów I klasy dokładności,
- (0,3 + 0,2 L) mm – dla przymiarów II klasy dokładności,
- (0,6 + 0,4 L) mm – dla przymiarów III klasy dokładności.
Dla przykładu miara zwijana 8 m w I klasie dokładności ma tolerancję błędu 0,9 mm, w II klasie – 1,9 mm, a w III klasie – 3,8 mm.
Hamulec
To nic innego jak automatyczna blokada, dzięki której można zatrzymać wysuniętą taśmę w dowolnym momencie. Alternatywą dla hamulca klasycznego jest mechanizm odwrotny – wysuwana taśma blokuje się, a dopiero odblokowanie hamulca powoduje jej zwinięcie.
Rodzaje miar zwijanych
Podział miar zwijanych może uwzględniać różne kryteria, w tym szczególnie długość taśmy, klasę dokładności pomiaru czy też dodatkowe funkcje.
- Ze względu na długość taśmy wyróżnia się miarę zwijaną 2- 3-, 5, 8, 10-metrową. Miarki 20-metrowe oraz miara zwijana 50 m są już częściej określane mianem taśm mierniczych. Od krótszych modeli różni je przede wszystkim to, że nie są sztywne, a do ich zwijania wykorzystuje się specjalną korbkę.
- Ze względu na klasę dokładności pomiaru wyróżnia się miary klasy I, II lub III.
Ze względu na dodatkowe funkcje wyróżnia się sprzęty takie jak miara zwijana z laserem lub miara zwijana z magnesem. W pierwszym przypadku tradycyjna miara zwijana połączona jest z miernikiem laserowym. Takie urządzenie jest wielofunkcyjne, wymaga zasilania bateriami lub ładowania akumulatora, a także daje możliwość zmiany jednostek pomiaru czy wykonywanie obliczeń. Produkty z drugiej grupy mają natomiast magnes w zaczepie, co znacząco ułatwia wykonywanie pomiarów metalowych i stalowych, wykonywanych np. w pionie lub w pojedynkę.
Jaką miarkę zwijaną wybrać?
Dobrze dobrana metrówka powinna być wytrzymała, więc podczas zakupu upewnij się, że jest wykonana z tworzywa odpornego na wstrząsy. Dzięki temu obudowa ani mechanizm nie uszkodzą się przy pierwszym upadku na ziemię. Wybierz też optymalną długość taśmy – miara zwijana 3 m będzie odpowiednia do użytku domowego, ale dla ekipy remontowej czy budowlanej z pewnością przyda się model o większym zasięgu, np. 5-10 m.
Wybierając metrówkę, warto przyjrzeć się zaczepowi. Mocowanie zaczepu na 2 nity to absolutne minimum dopuszczalne w przypadku metrówki 3-metrowej. W dłuższych przymiarach ideałem są 3 lub nawet 4 nity, które mocno łączą hak z taśmą. Zaczep może być również wzmocniony poprzez pogrubienie, a także powiększony, by łatwiej zahaczał się o materiały budowlane. W tym samym celu niektóre haki mają specjalne otwory.
Ponadto warto przyjrzeć się samej taśmie – czy podziałka jest wyraźna i czytelna, czy nadruk został zabezpieczony przed ścieraniem, a może znajduje się po obu stronach taśmy? Wszystko to będzie miało wpływ na wygodę użytkowania sprzętu.
Wybór miary zwijanej wymaga przeanalizowania produktów dostępnych na runku oraz ich właściwości. Pozwoli to na zakup przymiaru odpowiedniego zarówno do użytku prywatnego, jak i zawodowego.
Validate your login