Jak działa instalacja odgromowa?

Jak działa instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa to ważny element ochrony budynków przed konsekwencjami uderzeń piorunów, a jej głównym zadaniem jest odprowadzanie energii elektrycznej bezpośrednio do podłoża. Z tego tekstu dowiesz się, czy takie rozwiązanie jest obowiązkowe i dlaczego warto je zastosować.

Instalacja odgromowa – zasada działania

Instalacje odgromowe dzieli się powszechnie na dwa typy: pasywny i aktywny. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zrozumieć omawiane zagadnienie. 

Pasywna instalacja odgromowa

Systemy pasywne działają na zasadzie przyciągania ładunku elektrycznego oraz bezpiecznego odprowadzania go do ziemi. Ten rodzaj instalacji charakteryzuje się wykorzystaniem elementów zwanych zwodami, przewodów odprowadzających oraz drutów odgromowych

Zwody montuje się najczęściej w najwyższym punkcie budynku tak, aby łapały pioruny i odprowadzały je do ziemi. Systemy pasywne stosuje się w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym, komercyjnym lub przemysłowym. W wielu krajach istnieją nawet przepisy, które kontrolują tego typu zabezpieczenia.

Aktywna instalacja odgromowa

W przypadku instalacji aktywnych zasada działania jest nieco inna. Ten rodzaj systemu odgromowego wykrywa warunki atmosferyczne, które mogą prowadzić do wyładowań elektrycznych oraz dopiero wtedy zaczyna aktywnie przyciągać pioruny, aby później rozproszyć nagromadzoną energię w ziemi. Instalacje aktywne są zbudowane z zaawansowanych głowic odgromowych zawierających materiały promieniotwórcze lub jonizatory. Wspomniane głowice generują pole elektromagnetyczne, które aktywnie przyciąga wyładowania. Aktywne instalacje odgromowe są stosowane w specjalistycznych budynkach przemysłowych, wojskowych oraz innych obiektach o strategicznym znaczeniu.

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Przepisy w tej materii są stosunkowo jasne. Dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową, jeśli wskazuje na to wskaźnik zagrożenia piorunowego wyliczany według konkretnych zasad. Na ostateczny wynik mają wpływ czynniki takie jak: lokalizacja, rodzaj budynku, materiały, z których stworzony jest dach itp. 

Czy wiesz, że?

Wskaźnik różni się w zależności od rodzaju danego budynku. Zupełnie inne normy obowiązują bowiem domy mieszkalne, budynki przemysłowe oraz gospodarze. Niezbędne obliczenia możesz wykonać samodzielnie lub poprosić o to specjalistę. Co ważne, wszystkie wyliczenia są dokonywane na podstawie obowiązującej normy PN/E05003/01.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Na samym początku musisz wiedzieć, że za bezpieczeństwo czasami trzeba zapłacić. Instalacje odgromowe nie są najtańsze, ale warto mieć na uwadze, że im lepsze rozwiązanie wybierzesz, tym lepiej przygotujesz budynek na obcowanie z wyładowaniami elektrycznymi oraz zabezpieczysz rodzinę przed pożarami wywołanymi piorunami. Średni koszt piorunochronu powinien mieścić się w przedziale od 500 do 3000 zł w zależności od wybranego rozwiązania.

Dobrym pomysłem jest pomyślenie o instalacji odgromowej jeszcze na etapie budowy domu. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie elementów uziemienia, które są do tego najlepiej przystosowane. Takimi elementami mogą być np.: zbrojenia żelbetonowe, pokrycia dachu, elementy ścian i fundamentów, oraz wszystko, co wystaje poza poziom dachu i jest wykonane z metalu lub stali.

Czy instalacja odgromowa to jedyne rozwiązanie?

Nie ma obecnie skuteczniejszego rozwiązania, które pozwoliłoby odpowiednio zabezpieczyć się przed piorunami. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie rodziny oraz sprzętów AGD w Twoim domu, to instalacja odgromowa jest jedynym rozwiązaniem, jakie powinieneś zastosować. Co ważne, podczas wyboru instalacji skup się na jakości wykonania oraz klasach odporności przepięciowej. Jeśli nie znasz się na tym, poproś o pomoc specjalistę. Pamiętaj bowiem, że gra toczy się o najwyższą stawkę.

Zabezpiecz się dzięki instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa stanowi niezbędny element każdego budynku, bez względu na to, co mówią przepisy. Piorunochron to stosunkowo proste, ale jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu nawet największe wyładowania elektryczne podczas burzy nie uszkodzą Twojej instalacji, budynku lub sprzętów znajdujących się w jego wnętrzu.

Przy wyborze pamiętaj, aby nie stawiać na najtańsze rozwiązania, które mogą okazać się niewystarczające w przypadku miejsca Twojego zamieszkania. Postaraj się dopasować instalację odgromową tak, aby w pełni radziła sobie w warunkach burzowych, jakie panują w Twojej okolicy. Jeśli budynek jest wybudowany z materiałów łatwopalnych takich jak drewno, instalacja odgromowa musi być bezwzględnie solidna i przystosowana do ciężkiej pracy. W kontekście piorunochronów zalecamy zdrowy rozsądek. Nawet jeśli według przepisów nie musisz montować instalacji, to zrób to. Twoje bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.