Jak dobrze ustawić antenę telewizyjną?
Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T to multiplex zapewniający dostęp do bogatej rozrywki bez żadnych opłat. Aby z niej korzystać, musisz spełnić tylko jeden warunek: dysponować odbiornikiem z anteną telewizyjną. Choć wiele nowych modeli ma wbudowany tuner DVB-T2, w tych starszych jego rolę musi przejąć osobna antena. Takie urządzenie przyda Ci się również wtedy, gdy mieszkasz w dużym oddaleniu od nadajnika. Sprawdź, jak ustawić antenę telewizyjną DVB-T2.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie są rodzaje anten telewizyjnych,
- jak ustawić antenę DVB-T2 krok po kroku,
- jak poprawić sygnał anteny naziemnej.
Anteny telewizyjne – dostępne rodzaje
Jak wybrać najlepszą antenę telewizyjną? Do wyboru masz szereg rozwiązań, które można podzielić na dwie grupy:
Anteny wewnętrzne
Anteny telewizyjne wewnętrzne, zwane też pokojowymi, to lekkie urządzenia wolnostojące, które są przeznaczone do użytku we wnętrzu domu. Zazwyczaj ustawia się je w pobliżu telewizora.
Anteny zewnętrzne
Anteny telewizyjne zewnętrzne cechują się wytrzymalszą konstrukcją i dzięki temu nadają się do montażu zewnętrznego. Z tej grupie można wyróżnić dodatkowe podrodzaje. Anteny pasmowe odbierają tylko jedną częstotliwość, a te szerokopasmowe dwie lub więcej. Można je też podzielić, przyjmując za kryterium sposób ustawienia. W takim przypadku modele wewnętrzne występują jako:
- kierunkowe (trzeba je ustawić w kierunku nadajnika),
- dookólne (odbierają sygnał ze wszystkich kierunków, ale za to z małego obszaru)
- i szerokokątne (ich cała powierzchnia odbiera sygnał i cechuje się dużym zasięgiem).
Niektóre modele (głównie dookólne i szerokokątne) nie wymagają precyzyjnego ustawienia, gdyż odczytują sygnał z każdej strony. Pozostałe (np. anteny telewizyjne pokojowe i kierunkowe) wymagają więcej uwagi z Twojej strony, jeśli chcesz cieszyć się wyraźnym i silnym sygnałem.
Wybór anteny telewizyjnej nie zawsze sprowadza się do Twoich preferencji. Jeśli mieszkasz daleko od nadajnika, masz do dyspozycji tylko anteny kierunkowe i szerokokątne, które sprawdzają się na dużych dystansach. Brak możliwości ingerowania w zewnętrzną strukturę budynku (np. w bloku wielorodzinnym) może pozostawić Cię z tylko jedną opcją: anteną pokojową.
Ustawienie anteny telewizyjnej DVB-T2 krok po kroku
Jak ustawić antenę telewizyjną, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję? Nasze wskazówki przeprowadzą Cię przez ten proces – postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
- Wybierz najlepszą antenę telewizyjną. Model pokojowy sprawdza się w przypadku niewielkich odległości od nadajnika, jak również wtedy, gdy nie masz innej opcji ze względu na ograniczenia związane z miejscem zamieszkania. Antena zewnętrzna to dobry wybór w pozostałych przypadkach.
- Ustal położenie najbliższego nadajnika DVB-T. Informacje na ten temat możesz sprawdzić chociażby tutaj: https://emimaps.emitel.pl/.
- Ustal kierunek najbliższego nadajnika DVB-T. Jeśli nie korzystasz z anteny dookólnej czy szerokokątnej, musisz ustawić urządzenie w taki sposób, by było skierowane wprost na antenę. O ile mieszkasz w gęsto zaludnionym obszarze, możesz sugerować się tym, w jaki sposób zamontowali antenę Twoi sąsiedzi. W pozostałych przypadkach nie pozostaje Ci nic innego jak samodzielne ustalenie właściwego kierunku za pomocą mapy.
- Znalezienie właściwego miejsca na montaż anteny. Jeśli chodzi o antenę pokojową, powinno to być miejsce przy samym oknie – tam, gdzie nic nie stoi na drodze sygnału. Antenę zewnętrzną należy umieścić tak wysoko, jak to możliwe, np. na balustradzie balkonu w bloku lub na dachu domu. Uważaj jedynie na to, by maszt znajdował się daleko od piorunochronu. Na tym etapie zamontuj urządzenie na tyle, by trzymało się w miejscu, ale nie dokręcaj śrub do końca – zrobisz to później.
- Połączenie anteny z telewizorem. Jeśli odbiornik nie ma zintegrowanego tunera DVB-T2, musisz poprowadzić kabel koncentryczny od anteny do telewizora. Zadbaj o jego właściwe zabezpieczenie, aby nie przeszkadzał domownikom, a do tego nie zmieniał pozycji pod wpływem mocnego wiatru czy też oblodzenia.
- Ustawienie anteny we właściwym kierunku. Gdy antena znajduje się już na miejscu i znasz kierunek, z którego przychodzi sygnał, nakieruj ją w odpowiednią stronę. Teraz dokręć porządnie śruby, aby ustabilizować urządzenie w pożądanym położeniu.
Sprawdź jakość sygnału. Włącz telewizor i upewnij się, że jakość obrazu i dźwięku jest satysfakcjonująca. Jeśli nie, przesuń antenę o kilka milimetrów i sprawdź ponownie. Ten etap może zająć trochę czasu, jednak nie sposób zrobić tego inaczej niż metodą prób i błędów.
Jak poprawić sygnał anteny naziemnej?
Niestety, nie masz wpływu na wiele czynników wpływających na jakość sygnału odbieranego przez antenę telewizyjną. Wiele zależy m.in. od czynników, takich jak: odległość od najbliższego nadajnika DVB-T, ukształtowanie otoczenia czy wreszcie obecność wysokich obiektów mogących zakłócić sygnał, np. wieżowców, drzew lub masztów.
Zwróć również uwagę na to, że anteny mogą występować w dwóch wariantach: pasywnym (bez wzmacniacza) i aktywnym (ze wzmacniaczem). Jeśli wiesz, że na drodze sygnału stoją jakieś przeszkody albo ma on do pokonania długą drogę, możesz wybrać drugą z tych opcji. To dobra decyzja także wtedy, gdy w teorii prawidłowo zamontowana antena zapewnia efekt niespełniający Twoich oczekiwań.
Sama antena telewizyjna to jeszcze nie wszystko. Na jakość obrazu widocznego na odbiorniku wpływają również pozostałe elementy systemu, czyli m.in. kabel koncentryczny i wtyczka. Upewnij się, że cechują się wysoką jakością (np. mają wysoką klasę ekranowania), a powinno to znaleźć odzwierciedlenie w lepszych wrażeniach podczas oglądania naziemnej telewizji cyfrowej.
Validate your login