Efektywna wentylacja w domu

Podczas projektowania lub remontowania domu trzeba wziąć pod uwagę konieczność wykonania instalacji wentylacyjnej. Zapoznaj się z najważniejszymi elementami tego systemu, takimi jak kratki wentylacyjne oraz rury do wentylacji, a także  dowiedz się, jakie rodzaje wentylacji masz do wyboru!

Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna?

Obok instalacji grzewczej, wodnej i elektrycznej, w każdym budynku powinno znaleźć się również miejsce na instalację wentylacyjną. Zanim jednak przystąpisz do wybierania kratek wentylacyjnych i rur do wentylacji, dowiedz się, dlaczego stworzenie systemów cyrkulacji powietrza w domach i mieszkaniach ma tak ogromne znaczenie:

 

  • Czystość powietrza – jednym z najważniejszych powodów, dla których konieczne jest stworzenie wydajnej wentylacji, jest zachowanie odpowiedniej czystości powietrza we wnętrzach. W szczelnie zamkniętych pomieszczeniach mogłyby się gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia – od smogu, przez nadmiar dwutlenku węgla, aż po patogeny pleśni i grzybów czy też uczulające pyłki i roztocza.
  • Optymalna wilgotność – aby dom był miejscem odpowiednim do życia, należy zadbać o panujący w nim mikroklimat. Jednym z elementów decydującym o jakości powietrza jest jej wilgotność. Utrzymanie jej na pożądanym poziomie ok. 40-60% ułatwia odpowiednia cyrkulacja powietrza gwarantowana przez systemy wentylacyjne.
  • Świeże powietrze – odpowiednie rozmieszczenie rur do wentylacji i kratek wentylacyjnych pozwala także na uniknięcie powstawania nieprzyjemnych zapachów, np. stęchlizny.
  • Czyste ściany – wentylacja jest szczególnie istotna w kuchniach i łazienkach, gdzie podczas kąpieli i gotowania powstaje para wodna i osadza się na ścianach. W takich warunkach bardzo łatwo rozwijają się nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia grzyby oraz pleśń. 
  • Lepsze samopoczucie – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może powodować u domowników gorsze samopoczucie oraz nieprzyjemne dolegliwości m.in. problemy ze skórą, układem oddechowym, zatokami, a nawet bóle mięśniowe. Jest to tzw. Syndrom Chorego Budynku.


Jak widać, efektywna wentylacja w mieszkaniu wpływa na wiele czynników decydujących o komforcie życia. Dlatego warto zainteresować się wyborem odpowiednich kratek wentylacyjnych oraz rur do wentylacji, by stworzyć jak najwydajniejszy system cyrkulacji powietrza.

Warto wiedzieć


Podczas stawiania budynku mieszkalnego stworzenie funkcjonalnej instalacji wentylacyjnej jest konieczne i to nie tylko ze względu na jej ogromną pożyteczność. Kwestia ta jest również regulowana w prawie budowlanym, dlatego nie należy pomijać systemów cyrkulacji powietrza w projektach domu. Możesz jednak dowolnie decydować o rozwiązaniach, które zastosujesz.

Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna?

Rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych

Projektując wentylację do domu, dowiedz się, jakie rodzaje tego typu instalacji masz do wyboru i dopasuj je do indywidualnych potrzeb:

 

  • Wentylacja grawitacyjna – wciąż najpopularniejszym na rynku budowlanym rozwiązaniem są naturalne wentylacje, zapewniające przepływ powietrza poprzez wykorzystanie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku.
  • Wentylacja mechaniczna – tego typu instalacje są wspomagane wentylatorami wyposażonymi w silniki elektryczne. Wymuszają one obieg powietrza, dzięki czemu charakteryzują się wyższą efektywnością działania.
  • Wentylacja hybrydowa – łącząca zalety obu powyższych rozwiązań. Instalacja naturalna i mechaniczna działają naprzemiennie, tak aby uzyskać idealny balans pomiędzy energooszczędnością, a wymianą powietrza na pożądanym poziomie.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – taki system nie tylko zapewnia efektywną cyrkulację powietrza, ale dodatkowo pozwala na odzyskiwanie ciepła z odprowadzanego powietrza.

 

Wyżej opisane rodzaje wentylacji nie są jedynymi, ale są zdecydowanie najczęściej spotykanymi rozwiązaniami w budynkach mieszkalnych.

Jak zamontować kratki wentylacyjne?

Na szczęście to zadanie jest bardzo proste niezależnie od tego, czy planujesz instalację kratki wentylacyjnej łazienkowej, czy też kratki wentylacyjnej zamykanej. Kluczowe jest przygotowanie w ścianie otworu o średnicy idealnie odpowiadającej wielkości kratki, tak by można ją było stabilnie osadzić. Następnie należy przymocować ją wkrętami, a potem całość wykończyć i uszczelnić, używając najpierw gipsu budowlanego, a następnie silikonu. Tak zamontowana kratka wentylacyjna będzie prawidłowo spełniać swoje zadanie, jednocześnie   estetycznie wpasowując się w pomieszczenie. 

 

Czy wiesz, że...


Alternatywą dla kratki wentylacyjnej jest anemostat. Choć nazwa tego elementu brzmi skomplikowanie, w istocie jest on raczej prostym dodatkiem do wentylacji. Pełni podobną rolę co kratka wentylacyjna, jednak w przeciwieństwie do niej nie zapewnia ruchu powietrza w obu kierunkach, ale tylko w jednym – do wyboru są modele nawiewne lub wywiewne.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wentylacji się zdecydujesz, prawdopodobnie potrzebne Ci będą kratki wentylacyjne stanowiące końcowy element całego systemu odpowiedzialny za estetyczne maskowanie otworów w ścianie przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego przepływu powietrza. Jak zamontować kratki wentylacyjne?

Jak wybrać rury do wentylacji?

Aby stworzyć system wymiany powietrza w mieszkaniu, należy też wybrać odpowiednie rury. Te dobiera się w zależności od rodzaju wentylacji, jak jest zastosowany w danym budynku. Jakie rury do wentylacji mechanicznej? W tym przypadku powinny być sztywne, najlepiej wykonane z blachy lub PCV i mieć średnicę min. 10 cm. Z kolei rury elastyczne do wentylacji sprawdzają się w przypadku systemów mechanicznych, choć i w nich z powodzeniem można stosować przewody sztywne. Warto też pamiętać o rurach ocieplanych do wentylacji. Przeznaczone są do pomieszczeń nieogrzewanych, ponieważ skutecznie ograniczają straty ciepła, a dodatkowo zapobiegają skraplaniu pary wodnej i zawilgoceniu.


Aby stworzyć skuteczną wentylację w domu, warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania budynku. Należy ustalić, jaki rodzaj instalacji sprawdzi się najlepiej w tym konkretnym przypadku, a następnie dobrać do niej odpowiednie kratki wentylacyjne i rury do wentylacji. Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepach Bricoman – zapoznaj się z naszą ofertą i w razie wątpliwości skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!