CWU – co to znaczy i z jakich elementów się składa?

CWU – co to znaczy i z jakich elementów się składa?

Wyobraź sobie, że odkręcasz kran i natychmiast płynie z niego gorąca woda. Takie udogodnienie może nie tylko podnieść komfort domowników, ale też przyczynić się do obniżenia rachunków za media. Potrzebujesz do tego tylko jednego: instalacji CWU. Co to jest i jak prawidłowo zbudować taką instalację?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co kryje się pod skrótem CWU,
  • jakie zalety ma taka instalacja, 
  • z jakich elementów można zbudować taki system,
  • kiedy opłaca się zainwestować w instalację CWU.

CWU – co to oznacza?

O ile rozszyfrowanie skrótu CO nie przysporzy nikomu trudności, o tyle mogą się one pojawić w przypadku skrótu CWU. Co to znaczy? Pod tym pojęciem kryje się instalacja ciepłej wody użytkowej, która może być stosowana równolegle z instalacją centralnego ogrzewania w domu.

Ciepła woda użytkowa to taka woda, która znajduje się w instalacji domu i nadaje się do użytku, a nawet do picia. Jej temperatura powinna mieścić się w przedziale 55-60°C, choć okresowo można ją podnieść do 70°C. 

Jaką korzyść praktyczną niesie za sobą skrót CWU?

Na wstępie zaznaczmy, że nie ma obowiązku stosowania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Instalacje bez tego rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu domach, a ich użytkownicy nie widzą w nich żadnych wad. 

Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Po pierwsze, nie można od razu skorzystać z wody, lecz trzeba zaczekać, aż spłynie ta zimna i pojawi się ciepła. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości może to powodować nie tylko dyskomfort, ale również wysokie rachunki za wodę.

Przeciwieństwem takiego systemu jest instalacja CWU. Co to oznacza? W tym przypadku ciepła woda zaczyna płynąć z kranu od razu po przekręceniu kurka. Jak to działa? 

Jej ogrzewanie przebiega najczęściej w sposób przepływowy. Gdy odkręcasz kurek, zimna woda przepływa przez wymiennik ciepła, nabiera pożądanej temperatury i wypływa z kranu. Cały proces odbywa się błyskawicznie, dzięki czemu użytkownik nie czuje na początku zimnej wody, tak jak ma to miejsce zazwyczaj. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakup osobnego podgrzewacza przepływowego do każdego punktu poboru ciepłej wody wiąże się ze sporym wydatkiem.

Alternatywę dla tego stanowi centralna instalacja CWU. W tym przypadku woda jest podgrzewana w jednym miejscu, a następnie rozprowadzana po całym domu rurami biegnącymi równolegle do rur z zimną wodą. Dla zachowania maksymalnej wydajności systemu rury z ciepłą wodą powinny znajdować się nad tymi z zimną.

Jaką korzyść praktyczną niesie za sobą skrót CWU?

Zalety instalacji CWU

Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest komfort użytkowania. Koniec z nieprzyjemnym zastrzykiem chłodu po włożeniu dłoni pod kran z zimną wodą lub czekania, aż woda pod prysznicem nabierze optymalnej temperatury, zanim wejdziesz do kabiny. Komfort może się też objawiać pod postacią stałego ciśnienia wody, nawet wtedy, gdy kilku użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie w różnych punktach.

Warto zwrócić również uwagę na ekonomiczność ogrzewania CWU. Co to znaczy? Woda nadaje się do użytku od razu po odkręceniu kurka i nie trzeba czekać na to, aż spłynie ta zimna. To może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody w gospodarstwie domowym, a w rezultacie do obniżenia rachunków. Jest to także korzyść dla środowiska naturalnego.

Regularna cyrkulacja ciepłej wody użytkowej przez rury sprzyja również utrzymaniu jej higieniczności, co jest niezwykle ważne w kontekście wody pitnej. Utrzymywanie temperatury w systemie na poziomie 55-60°C z opcją podniesienia do 70°C w celach dezynfekcyjnych sprzyja neutralizacji wielu groźnych bakterii, w tym np. legionelli. Ciągła cyrkulacja ciepłej wody zapobiega także powstawaniu zastoin, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jej smak i zapach.

Instalacja CWU – co to jest i jakie elementy się na nią składają?

Konkretna konstrukcja instalacji CWU zależy od wielu indywidualnych czynników, w tym od jej rodzaju (punktowa lub centralna), sposobu ogrzewania czy zaplanowania trasy rur. Zazwyczaj na taki system składają się następujące elementy:

Źródło ciepła służy do ogrzewania wody. Zasobnik jest zbiornikiem, w którym może być magazynowana jej duża ilość. Termostat służy do kontrolowania temperatury wody w CWU. Pompa cyrkulacyjna dba natomiast o to, aby w instalacji odbywała się nieustająca cyrkulacja.

Instalacja CWU – co to jest i jakie elementy się na nią składają?

Kiedy warto zainwestować w system CWU?

Jeśli źródło poboru wody jest bezpośrednio połączone z podgrzewaczem, wyżej wspomniane problemy nie występują. Tym samym nie ma powodu do tego, by instalować system CWU. Jeśli jednak w domu znajduje się więcej punktów poboru ciepłej wody niż jeden, a tak jest najczęściej, warto rozważyć to rozwiązanie.

Nie da się ukryć, że zaplanowanie i wdrożenie takiego systemu wiąże się z pewnym nakładem pieniężnym. Wydane środki powinny jednak zwrócić się w krótkim czasie – czy to pod postacią niższych rachunków, czy też podwyższonego komfortu domowników.