Co powinno być w apteczce pierwszej pomocy?
Posiadacze pojazdów mechanicznych podlegają różnym obowiązkom, do których należą także te dotyczące wyposażenia. Czy do tej grupy zaliczają się też artykuły potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy medycznej? Zobacz, co powinno być w apteczce samochodowej, aby dobrze spełniała swoją funkcję.
Z tego wpisu dowiesz się:
- czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie,
- co powinna zawierać,
- czego nie powinno być w apteczce samochodowej,
- gdzie kupić niezbędne wyposażenie?
Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?
W kontekście tego, czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa, należy kierować się zapisami znajdującymi się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia*. Zgodnie z nim obowiązkowym wyposażeniem każdego auta zarejestrowanego na terenie Polski są:
Czy apteczka jest obowiązkowa w aucie? Jak wynika z tego aktu prawnego, nie masz obowiązku umieszczania jej w samochodzie. Nie spotkasz się zatem z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, jeśli nie będziesz jej mieć i trafisz na kontrolę drogową.
Co ciekawe, Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których posiadanie zestawu pierwszej pomocy w samochodzie nie jest wymagane prawnie. Taki obowiązek występuje natomiast w takich krajach, jak:
- Austria,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Czechy,
- Estonia,
- Grecja,
- Litwa,
- Łotwa,
- Malta,
- Niemcy,
- Słowenia.
Dlaczego warto wozić ze sobą apteczkę pierwszej pomocy?
Niezależnie od tego, czy apteczka jest obowiązkowa, czy też nie, warto ją mieć pod ręką. Nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać w trakcie jazdy i kiedy pojawi się potrzeba zatamowania krwawienia, założenia opatrunku uciskowego, odkażenia jakiejś rany czy założenia tymczasowego temblaka.
Nawet jeśli na co dzień poruszasz się tylko po mieście i na każdym rogu znajduje się czynna apteka, niespodziewane zdarzenie wymagające udzielenia pierwszej pomocy może zdarzyć się w najmniej niefortunnym momencie – w niedzielę niehandlową lub wtedy, gdy znajdujesz się daleko za miastem, w otoczeniu pól i lasów.
Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc może uratować życie, zapewniając Ci wystarczająco dużo czasu na dowiezienie rannej osoby do szpitala. Może także zmniejszyć obrażenia na tyle, by okres rekonwalescencji okazał się krótszy niż standardowo.
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Jeśli zastanawiasz się, co powinna zawierać apteczka samochodowa, aby dobrze spełniać swoją funkcję, skompletuj ją zgodnie z poniższą listą:
- opatrunek jałowy w kilku rozmiarach, np. K, M i K – najlepiej w kilku sztukach,
- bandaż elastyczny w kilku rozmiarach, np. 4 × 6 cm i 4 × 8 cm,
- zestaw samoprzylepnych plastrów w różnych rozmiarach,
- przylepiec, np. w rozmiarze 5 × 2,5 cm,
- rękawiczki jednorazowe,
- chusta opatrunkowa, np. w rozmiarach 40 × 60 cm i 60 × 80 cm
- chusta trójkątna,
- nożyczki z zaokrąglonymi czubkami,
- pęseta,
- koc ratunkowy,
- chusteczki nawilżane.
Sam zakup apteczki to jeszcze nie wszystko. Należy ją umieścić tam, skąd możesz ją łatwo wyjąć, gdy jest potrzebna, np. w schowku przednim albo na drzwiach. Nie chowaj jej jednak do bagażnika – znalezienie jej i udzielenie komuś pierwszej pomocy zajmie Ci zbyt dużo czasu. Dodatkowo uderzenie w tył pojazdu może sprawić, że nie zdołasz jej wyciągnąć.
Pamiętaj także o tym, by dokonywać regularnych przeglądów apteczki i usuwać z nich przeterminowane elementy. Co ciekawe, nawet jałowe opatrunki mają pewien termin przydatności do użycia, po którym przestają być sterylne. Sprawdzaj daty ważności i uzupełniaj zużyte materiały opatrunkowe, aby apteczka była zawsze gotowa do użycia.
Czego nie powinno być w apteczce samochodowej?
Wiesz już, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy. A czego lepiej nie trzymać w takim podręcznym zestawie trzymanym w samochodzie?
Przede wszystkim nie powinno w niej być leków, których nie poleca się przetrzymywać w stałej umiarkowanej temperaturze. Trzymanie ich w rozgrzanym albo wychłodzonym aucie może zmienić ich właściwości, przez co nie zadziałają zgodnie z założeniami producenta. Wszelkie tabletki przeciwbólowe, maści i inne środki o przeznaczeniu medycznym najlepiej trzymać w torebce lub plecaku, które zabierasz ze sobą przy wysiadaniu z auta, a także regularnie sprawdzać ich daty ważności. Z tego samego powodu nie zaleca się też trzymania w samochodzie środków dezynfekujących.
Przejrzyj to, co znajduje się w apteczce, i wyrzuć z niej takie elementy opatrunkowe, jak lignina czy wata, a także nożyczki z ostrymi czubkami. Dlaczego? Ostro zakończone nożyczki stwarzają ryzyko skaleczenia podczas wykonywania opatrunku – zarówno u osoby poszkodowanej, jak i tej udzielającej pierwszej pomocy. Co do ligniny i waty, nie zawsze są sterylne, a do tego mogą pozostawiać w ranie drobne kłaczki, zanieczyszczając ją.
Apteczka samochodowa – gdzie kupić niezbędne wyposażenie?
Chociaż nie masz takiego obowiązku, zdecydowanie warto rozważyć zakup apteczki samochodowej. Taki wydatek nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych, a może nieść za sobą nieocenioną wartość, w tym nawet uratowanie czyjegoś życia.
Zestaw pierwszej pomocy zapakowany w poręczną torbę dostaniesz nie tylko w aptece, ale też chociażby w sklepie oferującym wyposażenie BHP. Przed zakupem upewnij się, co jest w apteczce. Jeśli brakuje w niej jakichś elementów z powyższej listy, uzupełnij je na własną rękę. Pamiętaj, że apteczka samochodowa spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie wyposażona we wszystkie niezbędne elementy służące do udzielenia pierwszej pomocy rannej osobie.
Źródła:
* https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20030320262
Validate your login