Brama garażowa – uchylna czy segmentowa?

https://stock.adobe.com/pl/images/car-near-the-automatic-garage-door/73868101

Posiadanie garażu to niesamowita wygoda, jednak aby taka przestrzeń była w pełni funkcjonalna, należy ją odpowiednio wykończyć. Bardzo ważne okaże się dobranie do niej właściwej bramy garażowej. Dostępne są warianty uchylne i segmentowe – jaką bramę garażową wybrać?

Charakterystyka uchylnej bramy garażowej

Wśród najpopularniejszych bram garażowych znajdziesz sporo modeli uchylnych, które cechują się prostą konstrukcją i korzystną ceną. Są one wyposażone w skrzydło o jednorodnej budowie, które podczas otwierania garażu jest przesuwane na prowadnicach za pomocą sprężyn, tak by docelowo schować się pod sufitem. Gdy brama garażowa jest otwarta, nie zajmuje więc przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu.

Jednak sam proces otwierania uchylnej bramy garażowej wymusza zachowanie miejsca przed garażem, ponieważ przy jej podnoszeniu wychodzi ona poza obrys budynku na podjazd. W tym celu należy pozostawić ok. 1 metra wolnej przestrzeni przed garażem. Miej to na uwadze, gdy będziesz parkować przed domem – pozostaw odstęp, który pozwoli Ci wygodnie otworzyć bramę i wjechać do środka.

Co wyróżnia bramy garażowe segmentowe?

Nieco inną konstrukcję mają bramy garażowe segmentowe, które, jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku połączonych ze sobą segmentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi są ruchome, a więc przy przemieszczaniu się po prowadnicach ku górze, bez problemu się wyginają w łuk. Jednak sam system prowadnic i bramy „chowającej się” na suficie jest podobny w obu wariantach bram garażowych.

https://stock.adobe.com/pl/images/car-near-the-automatic-garage-door/73868101

Podczas otwierania bramy garażowej segmentowej nie musisz się obawiać, że jakakolwiek jej część będzie wystawała poza obrys domu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku garaży wychodzących wprost na ulicę, a nie na podjazd oraz w miejscach, w których trzeba podjechać bardzo blisko do budynku, by móc bezpiecznie zaparkować.

Czy wiesz, że...

Zarówno w przypadku bramy garażowej uchylnej, jak i segmentowej, masz możliwość doposażyć je w mechanizmy automatycznego otwierania, dzięki którym parkowanie będzie możliwe bez konieczności wychodzenia z samochodu.

Montaż bramy garażowej

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na montaż bramy garażowej uchylnej, czy też segmentowej, najważniejszym punktem całego procesu będzie odpowiednie przygotowanie samego garażu. Na co zwrócić uwagę?

  1. Wykończenie ścian i sufitu – takie prace należy koniecznie wykonać przed montażem bramy garażowej, ponieważ później będziesz mieć ograniczony dostęp do tych powierzchni, a dodatkowo ryzyko zabrudzenia zamontowanej już bramy przy tynkowaniu czy malowaniu byłoby bardzo wysokie.
  2. Ocieplenie ościeża – ta czynność pozwoli uniknąć powstawania mostków cieplnych. Jednak prace termoizolacyjne konieczne są tylko wtedy, gdy garaż jest połączony z domem. Jeśli jest oddzielnie i nie ogrzewasz jego wnętrza, możesz pominąć ten punkt.
  3. Wykończenie posadzki – idealnie równa i wypoziomowana względem nadproża podłoga to gwarancja prawidłowej pracy bramy garażowej oraz odpowiedniego uszczelnienia dolnego panelu bramy. Prawidłowe wykończenie zapobiegnie przedostawaniu się wody i kurzu do wnętrza garażu.
  4. Przygotowanie instalacji elektrycznej – ten etap jest konieczny, jeśli planujesz instalację systemu automatycznego otwierania bramy garażowej.

Gdy wykonasz powyższe zadania, pozostaną Ci same „czyste” prace związane z montażem bramy garażowej: stabilne i równomierne zamocowanie prowadnic bocznych i górnych, wybranie kołków mocujących dopasowanych do rodzaju ścian znajdujących się w garażu oraz regulacja sprężyn na założonym już skrzydle.

Ile kosztuje brama garażowa?

Cena bramy garażowej uzależniona jest od wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj bramy (czyli opisany wyżej podział na bramy garażowe segmentowe i uchylne), sposób otwierania (ręczny i automatyczny), obecność i rodzaj ocieplenia, zastosowane przy produkcji materiały, a także design produktu (różnorodność kolorów i charakteru bram garażowych sprawia, że można łatwo dopasować je do drzwi wejściowych czy technicznych w domu).
Ile kosztuje brama garażowa? Na to pytanie można odpowiedzieć, podając szerokie widełki cenowe. Najtańsze warianty można kupić już za ok. 1000 zł, zaś droższe i bardziej zaawansowane zwykle kosztują ok. 4000-5000 złotych.

Oferta bram garażowych w sklepach Bricoman

https://stock.adobe.com/pl/images/car-near-the-automatic-garage-door/73868101

W ofercie sklepów Bricoman oferujemy zarówno proste bramy uchylne, jak i bardziej zaawansowane bramy segmentowe. Obie wersje są dostępne w wersji z napędem, a zatem skompletowanie produktów potrzebnych do stworzenia w pełni funkcjonalnego wjazdu do garażu jeszcze nigdy nie było prostsze – szczególnie, że zamówienie możesz skompletować online i wybrać dostawę na wskazany adres. Masz jakieś wątpliwości odnośnie naszych bram garażowych? Możesz je rozwiać, rozmawiając z ekspertami, którzy czekają na Twoje pytania i chętnie udzielają rzetelnych odpowiedzi. W sklepach Bricoman możesz liczyć na kompleksową i niezawodną obsługę!