BHP podczas budowy i remontów - środki ochrony oraz odzież

BHP podczas budowy i remontów -  środki ochrony oraz odzież

Bezpieczeństwo podczas budowy to temat, który bardzo często jest bagatelizowany przez mniej doświadczone ekipy oraz „domowych fachowców”, co niestety bywa przyczyną groźnych wypadków. W tym tekście opowiemy Ci więcej o tym, jaka odzież BHP przydaje się podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych.

Odzież BHP – czy konieczna?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa, warto napisać kilka zdań o tym, czy przejmowanie się BHP jest konieczne. Otóż pracownicy budowlani są zobligowani do noszenia odzieży BHP na podstawie Kodeksu Pracy. Prawo mówi, że obowiązek zadbania o wyposażenie odpowiednie do wykonywania zadań budowlanych spoczywa na pracodawcy. Od tej zasady nie ma wyjątków i w razie wypadku lub innej niebezpiecznej sytuacji, to właśnie strona nadzorująca działania na budowie odpowiada w pełni za ewentualny uszczerbek na zdrowiu fachowców.

Odzież BHP, czy jaka?

Ubrania do pracy na budowie muszą być przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiałów, charakteryzujących się dużą wytrzymałością. Co więcej, materiały te powinny mieć wymagane atesty w zależności od prac, przy których są używane. Podczas zimy dobrze jest zadbać nie tylko o odzież wierzchnią, ale również bieliznę termoaktywną przystosowaną do prac w niskich temperaturach i zapobiegającą otarciom.

BHP – poznaj 6 niezbędnych elementów na budowie

1. Buty robocze

Absolutna podstawa, jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa osobistego na budowie. Buty powinny być przede wszystkim wygodne oraz odpowiednie wzmocnione na podeszwie i czubkach. Dzięki temu, gdy coś ciężkiego spadnie na stopę, ryzyko kontuzji jest o wiele niższe niż w przypadku zwykłych tenisówek. Dobrym pomysłem dla pracowników budowlanych jest zaopatrzenie się w buty za kostkę, co daje dodatkową ochronę przed zwichnięciami i skręceniami.

2. Rękawice

Wielu fachowców mówi, że praca w rękawicach jest niewygodna i ogranicza chwyt, ale jest to spowodowane tylko złym dobraniem tego elementu odzieży. Prawidłowo dopasowane rękawice chronią przed skaleczeniami, obtarciami, a nawet poparzeniami. Przy standardowych pracach na budowie najpopularniejsze są rękawice bawełniano-poliestrowe. Gwarantują pewny chwyt i chronią przed zabrudzeniami.

Czy wiesz, że?
Prace, które generuje duże wibracje, wymagają specyficznych środków ochrony dłoni? Na rynku dostępne są rękawice antywibracyjne wykonane ze sztucznej skóry i wyposażone w specjalne poduszki z gumy SBR.

BHP podczas budowy i remontów -  środki ochrony oraz odzież

3. Maski

Maska powinna być dopasowana do rodzaju zadania, jakie jest wykonywane. Dla przykładu maski przeciwpyłowe, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają ochronę wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pylenia, z kolei maski zapewniające większą szczelność bardzo dobrze sprawdzają się przy pracy z toksycznymi substancjami. Cena tego rodzaju ochrony dróg oddechowych zależy przede wszystkim od stopnia filtracji oraz jakości wykonania.

4. Kask i nauszniki

Urazy głowy to jedne z najczęściej występujących kontuzji przydarzających się na budowie. Z tego względu noszenie solidnego kasku jest absolutną koniecznością. Przy pracy z urządzeniami, które generują duży hałas dobrze, gdybyś miał również specjalne nauszniki. Nieco bardziej dyskretną alternatywą tego typu sprzętu BHP są stopery, które również wyciszają dźwięki dobiegające z otoczenia.

5. Nakolanniki

Przydają się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest praca na kolanach. Chronią przed otarciami oraz bolesnymi odciskami. Nakolanniki wykonane są z plastiku wypełnionego od wewnętrznej strony miękką pianką lub poduszką żelowo-powietrzną. Ważne, aby nakolannik był dobrany do gabarytów pracownika i gwarantował wygodę przez wiele godzin pracy.

6.Uprzęże

Nie jest to może typowa odzież BHP, ale warto wspomnieć również o tym środku bezpieczeństwa. Uprząż jest wykorzystywana podczas prac na wysokościach. Jej działanie jest bardzo proste. Osoba, która ubiera uprząż, przypina się do stałego elementu budynku lub infrastruktury przy pomocy podzespołu kotwiczącego, dzięki czemu jest chroniona przed upadkiem z dużej wysokości. Co ważne, stosowanie uprzęży jest regulowane przepisami BHP

BHP podczas budowy i remontów -  środki ochrony oraz odzież

Znaki BHP – czy są potrzebne?

Oprócz środków bezpieczeństwa osobistego plac budowy powinien być również odpowiednio oznakowany. Służą do tego specjalne plakietki, które w jasny i czytelny sposób informują pracowników lub gości na budowie, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać. Oznakowanie bardzo często jest bagatelizowane, ale mimo to odgrywa bardzo istotną rolę i pomaga kształtować wyobraźnię osób przebywających na placu budowy. Praktyka bowiem pokazuje, że nawet najlepsza odzież BHP nie wystarczy, gdy brakuje rozsądku. Z tego względu, gdy zastanawiasz się, jak zorganizować miejsce pracy powinieneś zadbać o nawet najdrobniejsze szczegóły.