Aranżacja białej łazienki – jak ją dobrze wyposażyć?

Ponadczasowe, uniwersalne i eleganckie – to główne zalety białych łazienek, które decydują o ich nieprzemijającej popularności. I choć biała łazienka wydaje się dość oczywistym pomysłem na aranżację, ku zaskoczeniu niektórych może występować w naprawdę wielu odsłonach. Sprawdź, jak dobrze wyposażyć białą łazienkę i jak nadać jej wyjątkowy charakter.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy biała łazienka to praktyczne rozwiązanie,
  • jak dobrze urządzić białą łazienkę i rozmieścić jej wyposażenie,
  • jakie są popularne aranżacje białych łazienek.

Czy biała łazienka jest praktyczna?

Biała łazienka stanowi doskonałe tło, które może posłużyć do stworzenia aranżacji inspirowanych rozmaitymi trendami wnętrzarskimi i stylami architektonicznymi. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, a wśród jego kluczowych zalet można wymienić:

  • optyczne powiększenie wnętrza – zastosowanie bieli w aranżacji sprawia, że nawet małe białe łazienki wyglądają na większe i przestronniejsze;
  • możliwość stworzenia różnorodnych aranżacji – uniwersalny charakter bieli powoduje, że tworzy ona doskonałą bazę dla aranżacji utrzymanych w różnych stylach. W białej łazience możesz urządzić wnętrze w duchu skandynawskim, japandi, nowoczesnym, a nawet glamour czy loftowym;
  • efekt czystości i świeżości – biel wprowadza do wnętrza atmosferę dającą poczucie czystości, ładu i porządku. Co więcej, dzięki wykończeniu płytek warstwą szkliwa biała łazienka jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a powierzchnie są zabezpieczone przed odbarwieniem.

Białe łazienki – jak je dobrze urządzić?

Aranżacja białej łazienki powinna być przede wszystkim funkcjonalna – a na ten aspekt wpływa m.in. rozmieszczenie mebli i urządzeń. Ceramika jest jednak na tyle różnorodna, że z pewnością znajdziesz wyposażenie łazienki pasujące zarówno do Twojej wizji tego wnętrza, jak i jego metrażu.

Dobrze urządzona łazienka co do zasady powinna zostać podzielona na dwie strefy:

  • strefę suchą, na którą składają się umywalka, miska WC oraz opcjonalnie bidet,
  • strefę mokrą, w której znajduje się wanna lub kabina prysznicowa.

W praktyce wyraźne wyodrębnienie obu stref może okazać się niemożliwe – choćby dlatego, że mała biała łazienka w bloku może stwarzać pewne ograniczenia aranżacyjne w porównaniu z przestronnym salonem kąpielowym. Dlatego podczas urządzania białej łazienki należy kierować się głównie jej funkcjonalnością i takim zagospodarowaniem przestrzeni, by korzystanie z wszystkich urządzeń było maksymalnie komfortowe.

Biała łazienka – inspiracje i aranżacje. Jak ją urządzić?

Ponadczasowy i uniwersalny charakter bieli sprawia, że biała łazienka może przybierać różne oblicza. Jak jednak urządzić nowoczesną i atrakcyjną białą łazienkę?

Łazienka cała w bieli

Jednym z pomysłów jest urządzenie łazienki całkowicie w bieli – to prosta i bezpieczna aranżacja, która nie tylko nigdy nie wyjdzie z mody, ale przede wszystkim potrafi zachwycić. Cała biała łazienka to białe płytki i biała ceramika, którym towarzyszą dodatki w stonowanych i neutralnych barwach. By nieco urozmaicić taką przestrzeń, możesz zdecydować się na zastosowanie zróżnicowanych materiałów, powierzchni i faktur.

Ciekawy efekt uzyskasz, wybierając białe płytki marmurowe lub imitujące marmur z subtelnymi żyłowaniami. Innym rozwiązaniem może być połączenie klasycznych kafelków z płytkami 3D lub strukturalnymi. W łazience świetnie prezentować się też będą płytki cegłopodobne, którymi możesz ozdobić np. jedną ze ścian lub wybraną strefę w łazience. Podczas aranżacji białej łazienki zwróć także uwagę na oświetlenie główne i dodatkowe. Jeśli wybierzesz płytki strukturalne lub 3D, światło dodatkowo efektownie je podkreśli.

Aranżacja białej łazienki z drewnem

Biel i drewno to prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych duetów, który sprawdzi się w każdym wnętrzu – nie tylko w łazience. Biel przywodzi na myśl czystość i świeżość, ale niektórym może wydawać się surowa i sterylna. Wtedy do głosu dochodzi drewno, które wspaniale ociepla przestrzeń i nadaje jej bardziej przytulny charakter.

Oczywiście ze względu na warunki panujące w łazience prawdziwe drewno nie będzie dobrym rozwiązaniem – dlatego w takich aranżacjach warto postawić na kafelki imitujące drewno. Płytkami drewnopodobnymi możesz pokryć podłogę, jej część lub jedną ze ścian, by wydzielić w ten sposób strefę prysznicową czy zabudować wannę. A jakie meble do białej łazienki wybrać w takim przypadku? Tu też możliwości jest co najmniej kilka – ale trafionym wyborem będą np. białe szafki z drewnianymi frontami lub blatem.

Biała łazienka z kontrastującą czernią

Jako najjaśniejsza z barw biel zawsze dobrze wypada w zestawieniu z innym, kontrastującym kolorem. Najpopularniejsze połączenie to oczywiście spokojna i neutralna biel z odważną czernią, które wspólnie pozwolą Ci stworzyć oryginalną i wyrazistą aranżację. Czerń do wnętrza możesz wprowadzić na co najmniej kilka sposobów – w postaci płytek na jednej ze ścian, jej fragmencie czy strefie prysznicowej. Mogą to być zarówno klasyczne kafelki, jak i płytki tworzące na powierzchni wzór plastra miodu. Inna opcja to meble z czarnymi blatami lub frontami.

W takiej łazience świetnie wyglądać też będą czarne baterie umywalkowe, wannowe i prysznicowe. Jeśli chcesz ocieplić aranżację, dodaj do niej drewniane akcenty – może to być szafka z drewnianym blatem lub drewniane dekoracje. A może marzy Ci się efekt glamour? Postaw na błyszczące detale – lustro z pozłacaną ramą lub mieniące się uchwyty szafek.

Biała łazienka to ponadczasowa, elegancka, a zarazem uniwersalna aranżacja. I choć niektórym może wydawać się, że biała łazienka wygląda nudno i chłodno, w rzeczywistości może wyglądać oryginalnie i nietuzinkowo, dając ogromne możliwości oraz tworząc znakomitą bazę pod rozmaite zestawienia.